Startuje XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych

 

Już we czwartek 1 lutego na Podkarpaciu rozpocznie się XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych. Organizatorem jest województwo podkarpackie. Oficjalne rozpoczęcie zaplanowane na 7 lutego odbędzie się w Sanoku.

Olimpiada potrwa od 1 lutego do 15 marca. Weźmie w niej udział ok. 1400 uczestników z 15 województw. W tej liczbie jest ok. 1100 zawodników a także trenerzy i personel pomocniczy.

Szczegółowe informacje znajdują się na oficjalnej stronie igrzyskoom2018.podkarpackisport.pl

Na konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl mówił, że cieszy się bardzo, iż województwo podkarpackie jest organizatorem tego wydarzenia. Podkreślał, że infrastruktura sportowa na Podkarpaciu rozwija się bardzo dobrze, zwłaszcza na południu regionu w tym w Sanoku, gdzie będzie otwarcie olimpiady.

– Pragnę podziękować wszystkim samorządom które zaangażowały się w inicjatywę, samorząd województwa wspiera ją kwota prawie pół miliona złotych ale gdyby nie było aktywności innych samorządów ta olimpiada nie mogłaby się odbyć. Ta inicjatywa jest wielkim montażem finansowym samorządów – podkreślał marszałek Ortyl.

O zaangażowaniu samorządów mówiła również wicemarszałek Maria Kurowska, która jest Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego OOM. Podkreślała również korzyści, jakie płyną dla regionu w związku z tym wydarzeniem:

– Koszt olimpiady to jest 1 mln 300 tys. złotych z czego samorząd województwa daje 450 tys., ale większość z tych pieniędzy przeznaczamy na doposażenie istniejącej infrastruktury, co jest bardzo ważne, bo w ten sposób zapewniamy na przyszłość dobre warunki do trenowania naszym zawodnikom.  Sfinansowaliśmy m.in. zakup zbiornika do schładzania wody dla potrzeb zaśnieżania biegowych tras narciarskich czy maszynę do profilowania łuków na torze łyżwiarskim.

Obecny na konferencji burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro zapewniał o dobrym przygotowaniu miasta do tej imprezy:

– Chciałem podziękować marszałkowi za powierzenie tak odpowiedzialnej roli gospodarza uroczystego otwarcia olimpiady. Cieszymy się, że ma ono miejsce w Sanoku, bo właśnie w Sanoku w obszarze sportu dzieje się naprawdę bardzo dużo. Warto tu chociażby powiedzieć o powstającym Centrum Rehabilitacji i Sportu, czy budowie stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego – mówił burmistrz Tadeusz Pióro.

Michał Tittinger, sekretarz Podkarpackiej Federacji Sportu, która organizuje całe wydarzenie, zapewniał o dobrym przygotowaniu organizacyjnym wydarzenia:

– Wszystkie obiekty są przygotowane do rozegrania poszczególnych imprez mistrzowskich dzięki wsparciu samorządu województwa. Na bieżąco jesteśmy w pełnej współpracy z bezpośrednimi organizatorami tak, aby te zawody zostały przeprowadzone na najwyższym poziomie i aby ranga mistrzostw polski została zachowana i żeby wszyscy byli zadowoleni.

Na konferencji obecny był też łyżwiarz Kacper Starościak, który mówił, że jego oraz innych zawodników bardzo cieszy to, iż będą mogli wystartować w zawodach w znanych sobie miejscach.

Trener Marek Drwięga, który zapali olimpijski znicz podczas otwarcia olimpiady zapewniał, że Podkarpacie ma szanse na sporo medali:

– Na papierze wygląda to tak, że medali powinno być dużo, a ile będzie pokaże życie. Oczywiście każdy zawodnik startujący w olimpiadzie walczy o poprawienie miejsca z poprzednich zawodów, więc to też nie tylko podia, ale miejsca w pierwszych szóstkach czy ósemkach będą traktowane przez sportowców jako sukces – mówił trener Drwięga.

Podkarpackie będzie już po raz czwarty gospodarzem olimpiady w sportach zimowych. Wcześniej organizowaliśmy to wydarzenie w latach 2005, 2009 i 2013, a także, w 2012, olimpiadę w sportach umysłowych.

Głównym organizatorem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, gospodarzem Województwo Podkarpackie, a w naszym imieniu olimpiadę bezpośrednio organizuje Podkarpacka Federacja Sportu.

Podczas zawodów młodzi sportowcy będą walczyć o medale w 12 konkurencjach w 8 lokalizacjach:
biathlon – Kościelisko
curling – Krynica
hokej na lodzie – Sanok
łyżwiarstwo figurowe – Sanok
łyżwiarstwo szybkie – tor długi – Sanok
łyżwiarstwo szybkie – tor krótki – Sanok
narciarstwo alpejskie – Ustrzyki Dolne
narciarstwo klasyczne – Ustianowa
skoki narciarskie i kombinacja norweska – Zakopane
saneczkarstwo – Krynica
snowboard – Ustrzyki Dolne
Koszykówka – mężczyzn (Łańcut) i kobiet (Stalowa Wola)

Część lokalizacji wybrano poza województwem podkarpackim ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury w regionie.

Oficjalne otwarcie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych – Podkarpackie 2018 odbędzie się 7 lutego o godz. 17.00 w Arenie Sanok. W programie znajdzie się między innymi pokaz umiejętności młodych zawodników jeżdżących figurowo na lodzie (UKS Mors Dębica) oraz młodych hokeistów (UKS Niedźwiadki Sanok) a także pokaz laserów.

Marek Drwięga z Sanoka odczyta apel olimpijski oraz zapali znicz. To utytułowany wychowawca wielu znakomitych łyżwiarzy szybkich, między innymi uczestniczącej w komitecie honorowym OOM wielokrotnej olimpijki Katarzyny Bachledy – Curuś oraz debiutującego w tym roku w Pyeonchang Piotra Michalskiego.

Całkowity koszt olimpiady to ponad 1,3 mln zł, przy czym większą część finansuje Ministerstwo Sportu. Województwo podkarpackie przekazało na ten cel 450 tys. złotych.

Przewodniczącym Komitetu Honorowego i zarazem Honorowym Patronem Imprezy jest Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Marek Kuchciński. Komitet Honorowy liczy w sumie 21 osób. Obok marszałka Kuchcińskiego członkami Komitetu są min. Ministrowie Sportu i Turystyki Witold Bańka oraz Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński. A także samorządowcy z tych miejscowości i regionów, w których rozgrywana jest olimpiada.

źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego (M. Konopka, D. Kozik, M. Mielniczuk, S. Kieszkowski) / podkarpackie.pl