CEPiK 2.0. – samorządowcy w całym kraju apelują o wsparcie

Dziś w „Tygodniku Sanockim” piszemy m.in. o sytuacji w Powiatowym Wydziale Komunikacji i Transportu w Sanoku. Sprawa ma zasięg szerszy, ogólnopolski. Serwis Samorządowy PAP relacjonuje przebieg styczniowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu: „Dłużej nie wytrzymamy takiego naporu ludzi” – tak prezydent Bielska-Białej komentuje błędy w działaniu CEPIK 2.0. Samorządowcy apelują o wsparcie.

W połowie listopada uruchomiony został Program Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) 2.0. Na styczniowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego samorządowcy podkreślali, że nadal występują duże trudności z rejestracją pojazdów.

„Dalej są problemy, dalej jest narastająca frustracja obywateli RP, naszych mieszkańców. Jest ogólnie zły odbiór administracji, naszej, wspólnej, to nasza wspólna sprawa” – mówił Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski.

Jak przypomniał, na spotkaniu Związku Powiatów Polskich Anna Streżyńska, ówczesna minister cyfryzacji, deklarowała, że system musi się zaadaptować, ale w połowie stycznia będzie wszystko działać.

„Dzisiaj jest 31 stycznia. Prosimy, żeby pan zapatronował w tej sprawie” – zaapelował do szefa MSWiA. „Ludzie na to czekają. Nasi pracownicy nie chcą w takiej sytuacji przychodzić do pracy, żeby nie wysłuchiwać” – dodał.

Wtórował mu Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej: „Dłużej nie wytrzymamy takiego naporu ludzi” – powiedział. „W dużych miastach to są setki ludzi dziennie, którzy muszą dwa razy przyjść do urzędu. W większości państw Unii Europejskiej klient do urzędu przychodzi raz” – zaznaczył.

Minister spraw wewnętrznych i administracji przekonywał stronę samorządową o wsparciu.

„Chcę pracowników administracji samorządowej zapewnić, że jest to dla nas absolutnym priorytetem. Jest wola i determinacja, ale nie w sferze chciejstwa, tylko konkretów” – podkreślił Joachim Brudziński.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP