Już 12 lutego rusza rejestracja na bezpłatne zajęcia popularnonaukowe dla dzieci!

12 lutego rozpocznie się rejestracja na nowy semestr zajęć Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych.

Od 2009 roku w Rzeszowie, a w kolejnych latach także w Mielcu, Dębicy, Ustrzykach Dolnych oraz Stalowej Woli organizowane były zajęcia Politechniki Dziecięcej. W związku z poszerzeniem zakresu działań Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza oraz podpisaniem umowy współpracy pomiędzy Fundacją  i Uniwersytetem Rzeszowskim,  dotyczącej prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci z wykorzystaniem infrastruktury Uniwersytetu Rzeszowskiego, od marca 2018 roku ruszą zajęcia pod nazwą „Dziecięcy Uniwersytet Techniczny”. Zakres merytoryczny zajęć „Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego” będzie tożsamy z podobnymi zajęciami uniwersytetów dziecięcych prowadzonymi na całym świecie, za czym idzie także z prowadzonym do 2018 roku przez Fundację, zajęciami w ramach projektu „Politechniki Dziecięcej”. Sposób rejestracji i organizacja zajęć także nie zostają zmienione.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych w wieku od 7 do 12 lat uczęszczających do szkół w Gminie Ustrzyki Dolne. W zajęciach wezmą udział także uczniowie z Gminy Olszanica. Jest możliwe dzięki nawiązaniu współpracy pomiędzy organizatorem projektu, którym jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, Gminą Ustrzyki Dolne, która jest jego Partnerem strategicznym oraz Partnerem projektu Gminą Olszanica. Od początku istnienia Filii realizację zajęć wspiera także Szkoła Podstawowa Nr 1 w Ustrzykach Dolnych.

Rejestracji można dokonać online przez konto na stronie www.dolina-wiedzy.pl/dut/ w dniach od 12 lutego od godz. 10.00 do 19 lutego do godz. 23.59.59. Każdorazowo rejestrację należy potwierdzić poprzez linka wysłanego automatycznie na skrzynkę mailową.

Zajęcia DUT mają na celu pokazanie małym studentom, że nauka to nie tylko książki, ale także doskonała zabawa. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy poprzez wykłady, pokazy z interesującymi eksperymentami inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki.
Jak podczas wszystkich projektów i zajęć tak i teraz organizatorzy zadbali o nowe interesujące tematy. Studenci DUT zostaną m.in. tzw. mythbustersami, czyli pogromcami mitów, a zmierzą się ze „złotym mitem”. Podczas zajęć będą odkrywać świat widziany w podczerwieni i ultrafiolecie, dowiedzą się ile dziur ma trójkąt Sierpińskiego, poznają Krzywą Kocha, która kocha chmury, Smoka Hemingwaya, który zieje ogniem, zapatrzą się w kosmiczny Zbiór Julii. Wspólnie z prowadzącymi odpowiedzą na pytanie czy da się wydrukować człowieka, jak zrobić swój kalkulator i czy antygrawitacja istnieje.

Więcej informacji dotyczących rejestracji oraz zajęć DUT znajduje się na stronie www.dolina-wiedzy.pl/dut

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego organizowane są przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Wykłady odbywają się także w Rzeszowie oraz pozostałych trzech Filiach: Mielcu, Dębicy i Stalowej Woli. W Rzeszowie na zajęcia mogą zapisywać się dzieci z całego województwa, w Dębic zajęcia skierowane są do dzieci z powiatu dębickiego, w Mielcu dla wszystkich mieszkających w powiecie mieleckim, a w Stalowej Woli zamieszkałych na terenie powiatu stalowowolskiego. Liczba uczestników projektów edukacyjnych organizowanych przez Fundację w całym województwie wynosi już ponad 40 000 osób.

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila info@dolina-wiedzy.pl lub pod nr tel. 17 888 60 03.