Samorządy na zdrowie. Wicemin. zdrowia: Współpraca samorządów konieczna do poprawy sytuacji służby zdrowia

Współpraca samorządów z rządem jest konieczna do poprawy sytuacji służby zdrowia w naszym kraju. Bez samorządów nie jesteśmy w stanie zmienić polskiej służby zdrowia – mówiła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w sobotę w Jasionce pod Rzeszowem.

„W tym roku chcemy współpracować, aby te zmiany, które zaplanowaliśmy, nastąpiły” – dodała wiceminister, która uczestniczyła w II Ogólnopolskim Forum Samorządów.

Przed rozpoczęciem forum odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent podkreślił w nim, że wyzwania dotyczące samorządności w Polsce należy dostrzegać „kompleksowo i w dłużej perspektywie czasowej”.

W liście, który odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, prezydent Duda zaznaczył, że bardzo ceni sobie udział środowiska samorządowego w ogólnonarodowej debacie nad fundamentami ustrojowymi, która wskaże kierunki zmian w ustawie zasadniczej. „Wierzę, że referendum konsultacyjne przyczyni się do wzmocnienia roli samorządu” – napisał Duda.

List do uczestników forum skierował również prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zaznaczył m.in., że samorządność i wolność w dziejach naszego kraju były zawsze ze sobą powiązane. Były premier podkreślił, że obecnie konieczne jest wykorzystanie „skokowego rozwoju kraju”, a według niego nie uda się tego osiągnąć bez ciężkiej pracy na wszystkich szczeblach samorządu.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP