„Jako w niebie, tak i w Komańczy” – sanocka premiera filmu o prymasie Stefanie Wyszyńskim

„Jako w niebie, tak i w Komańczy” to fabularyzowany dokument, zrealizowany przez krośnieńską Telewizję „Obiektyw”, trzeci z filmowego cyklu „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Jego producentem jest Bogdan Miszczak, reżyserem Maciej Wójcik. W rolę Prymasa Tysiąclecia wcielił się Marek Kalita, Aleksandra Popławska (prywatnie żona Marka Kality) zagrała rolę Marii Okońskiej – ważnego świadka składania przez Stefana kardynała Wyszyńskiego Jasnogórskich Ślubów Narodu.

W filmie wystąpili też Jerzy Trela (Stanisław, ojciec Stefana Wyszyńskiego) oraz doskonale znana w Sanoku Dagny Cipora i partnerujący jej jako mąż rzeszowski aktor Mateusz Mikoś.
Przez plan filmowy przewinęło się wielu statystów, którym po premierze w Sanockim Domu Kultury dziękował producent Bogdan Miszczak – wśrod nich, m.in. Mariola Węgrzyn-Myćka (w filmie jedna z zakonnic).
Bogdan Miszczak dziękował także ludziom, bez których pomocy film o internowaniu prymasa Wyszyńskiego w Komańczy zapewne by nie powstał: europosłowi Tomaszowi Porębie i posłowi Bogdanowi Rzońcy.

Specjalną statuetkę za wsparcie produkcji i dystrybucji filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy” otrzymał Tadeusz Pióro. – „Nie byłoby papieża Polaka, gdyby nie zasługi prymasa Stefana Wyszyńskiego” – mówił, odbierając statuetkę, burmistrz Sanoka.
Bogdan Miszczak dziękował także dyrektorowi Muzeum Budownictwa Ludowego Jerzemu Ginalskiemu – część zdjęć realizowano w sanockim skansenie.
Na premierze byli obecni radni miejscy, dyrektorzy szkół i instytucji, proboszczowie sanockich parafii, podopieczni Domu Pomocy Społecznej im. Brata Alberta, sanoczanie – wszyscy, którzy przyjęli zaproszenie burmistrza. Wśród widzów – dr Lewek, który przyniósł ze sobą kopertę własnoręcznie zaadresowaną przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i z westchnieniem wspominał swoje z nim spotkanie.

Premierowy pokaz odbył się w Sanockim Domu Kultury 15 lutego o godz. 17. W piątek 16 lutego zaplanowano dwie projekcje dla młodzieży szkolnej (seanse przedpołudniowe). Film będzie też wyświetlany w sobotę 17 lutego o godz. 15.00 (wstęp wolny).