Warsztaty pierwszej pomocy dla osób niesłyszących – niezbędna wiedza

W dzisiejszym „TS” zamieściliśmy tekst o warsztatach dla osób niesłyszących. Tekst ważny, ponieważ uświadamia nam, słyszącym, z jakimi barierami muszą sobie radzić głusi w sytuacji zagrożenia życia: nie zadzwonią, jak my, pod numer 112.

Do tytułu w gazecie wdarł się błąd, za który przepraszamy; gdy tylko go spostrzegliśmy, postanowiliśmy informację natychmiast (pod poprawnym tytułem) opublikować na tygodniksanocki.pl.

Niezbędna wiedza

Polski Związek Głuchych, we współpracy z Policealną Szkołą Medyczną im. Anny Jenke w Sanoku, zorganizował Warsztaty Pierwszej Pomocy dla Osób Głuchych. Podczas szkolenia omówiono i przećwiczono podstawowe zabiegi reanimacyjne z użyciem defibratora, udzielono informacji jak postępować w razie złamania, krwotoku, oparzenia, zadławienia.

Szkolenie takie dla Osób Głuchych jest bardzo ważne. Trzeba pamiętać, że w razie wypadku Głuchy może liczyć tylko na własną wiedzę, gdyż nie ma możliwości wezwania pogotowia ratunkowego dzwoniąc pod nr 112. W powiecie anockim do tej pory nie działa aplikacja umożliwiająca wezwanie pogotowia ratunkowego poprzez sms.

Zarząd PZG składa serdecznie podziękowania pani dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej – Halinie Połojko, która była inicjatorem szkolenia, oraz pani Ewelinie Dyrkacz-Kulikowskiej, która w sposób profesjonalny i rzetelny przeprowadziła warsztaty.

Zarząd PZG w Sanoku