Jubileusz Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie

W piątek 9 marca odbyły się uroczystości jubileuszu 90-lecia istnienia II Liceum Ogólnokształcącego w Sanoku. Zorganizowano je w Sanockim Domu Kultury.

II Liceum Ogólnokształcące swoje początki łączy z istnieniem Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego im. Emilii Plater, które zostało założone w 1928 r., a cztery lata później otrzymało status szkoły publicznej.

Historia przedwojenna sanockiego szkolnictwa jest dość skomplikowana… Budynek, w którym obecnie mieści się szkoła, zaprojektowany w latach 90. XIX wieku przez Władysława Beksińskiego, najpierw był siedzibą męskiej Szkoły Ludowej im. Franciszka Józefa, następnie Wyższego Instytutu Naukowo-Wychowawczego Żeńskiego, pięcioklasowej Szkoły Żeńskiej nr 1 im. Królowej Jadwigi (jej dyrektorką do 1927 r. była Teodozja Drewińska, bohaterka jednego z wierszy Janusza Szubera, stryjeczna babka poety), następnie Szkoły Żeńskiej nr 4 im. Królowej Jadwigi oraz Szkoły Męskiej nr 2 im. Władysława Jagiełły. Powołane w marcu 1928 r. przez Kuratorium Lwowskie Prywatne Polskie Gimnazjum Żeńskie im. Emilii Plater mieściło się głównie w budynku przy ul. Kościuszki 36…

Po wojnie zamieszanie było nie mniejsze. Najpierw zlikwidowano szkolnictwo prywatne. Od 1948 r. szkoły podstawowe i gimnazja funkcjonowały łącznie, edukacja obejmowała 7 klas szkoły podstawowej plus 4 lata gimnazjum, numerowane od I do XI. W budynku przy ul. Mickiewicza 11 zaczęła funkcjonował Szkoła Żeńska Stopnia Podstawowego i Licealnego. Od 1965 r. kolejna reforma rozdzieliła szkolnictwo podstawowe (8 klas) od licealnego (4 klasy). W budynku przy Mickiewicza 11 do 1973 r. mieściły się dwie szkoły – II Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa nr 5. Przy ul. Sobieskiego w budynku tzw. „starej szkoły” funkcjonowały Szkoła Podstawowa nr 4 i I LO. Gdy I LO „usamodzielniło się”, przenosząc do nowej siedziby przy ul. Zagrody, szkoły podstawowe zawładnęły budynkiem przy Sobieskiego (SP 4), a II LO zaczęło samodzielnie funkcjonować przy ul. Mickiewicza.

Od marca 1977 r. II Liceum Ogólnokształcące nosi imię Marii Skłodowskiej-Curie.

Obecnie do szkoły uczęszcza ponad 400 uczniów.

Na jubileuszowych uroczystościach była mowa o historii szkoły i o jej współczesnych osiągnięciach. Dyrektor Marek Cycoń w emocjonalnym wystąpieniu podkreślił, że jest dumny, jeśli absolwenci po latach mówią o II LO „moja szkoła” – to dowód, jak mocno są z nią związani i jak wiele dobrych wspomnień stąd wynoszą.

Wśród absolwentów II LO są m.in. Artur Andrus, Marek Balawajder, Piotr Uruski.

PS. O jubileuszu II LO napiszemy w najbliższy piątek w „Tygodniku Sanockim”. Tymczasem kilka zdjęć z SDK-u. Na dwóch ostatnich widać, po co niektórzy radni przychodzą na takie uroczystości (poświęcając się – bo przecież potem trzeba nadrabiać zadania wynikające z realizacji obowiązków zawodowych) oraz jak sprawnym dziennikarzem jest nasz były redakcyjny kolega…

msw

2 KOMENTARZE

  1. Historię szkół powinno się liczyć od momentu powołania, bo potem faktycznie zamieszanie jest duże i nikt nic z tego nie rozumie. No bo co ma wspólnego obecne liceum koedukacyjne z tamtą szkołą żeńską sprzed wojny? Żeby chociaż jakaś profilowana klasa kroju i artystycznego szycia tam powstała, a tu nic – tylko hokeiści (ciekawy jestem, jakie osiągną wyniki na maturze?).
    Ciekawy jestem też, czy radni się zwalniają z pracy, kiedy idą na różne takie uroczystości, a potem to odrabiają i co na ten temat mówi Kodeks Pracy. To się chyba da sprawdzić?

  2. Taka rocznica, a wielu absolwentów nie zostało powiadomionych o uroczystości! Są tylko ci co mają parcie na szkło, jak zwykle w Sanoku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj