Drogi samorządowe – ruszył nabór wniosków o dofinansowanie; wnioski będą przyjmowane do 10 lutego

Na co i dla kogo dodatkowe pieniądze na drogi lokalne?

Rząd zwiększył ostatnio o 500 mln zł tegoroczną kwotę w budżecie państwa na dotacje do budowy i remontów dróg lokalnych. Już wiadomo, na jakich zasadach będzie przyznawał pieniądze z tej dodatkowej puli. Wnioski o dofinansowanie z niej można składać do 15 kwietnia.

Samorządy będą mogły z tych środków otrzymać do 80 proc. dofinansowania do inwestycji. Jego wysokość ma być uzależniona od zamożności ubiegających się o dotacje gmin i powiatów. Maksymalna kwota, jaką może otrzymać samorząd ,to 5 mln zł. Za organizację, przeprowadzenie naboru i kontrolę programu będą odpowiadać będą wojewodowie.

Program koncentruje się na trzech priorytetach. Pierwszy z nich to inwestycje w drogi lokalne, które ułatwią dojazd do centrów gospodarczych lub społeczno-kulturalnych. Drugi przewiduje dofinansowanie do dróg lokalnych lub węzłów, które łączą się z drogami wyższego rzędu. Dzięki temu ma poprawić się dostęp do ośrodków społeczno-gospodarczych o znaczeniu regionalnym lub krajowym. Trzeci priorytet to dotacje do budowy m.in. skrzyżowań, sygnalizacji świetlnej, chodników, które poprawią bezpieczeństwo na drogach lokalnych.

– Najważniejsze jest teraz racjonalne wydanie tych pieniędzy i żeby ich beneficjentem były te samorządy, które na takie wsparcie do tej pory nie mogły liczyć – powiedział minister Joachim Brudziński.

Dodatkowe środki będą w następujący sposób podzielone pomiędzy poszczególne regiony: województwo dolnośląskie otrzyma ok. 29 mln 293 tys. zł, woj. kujawsko-pomorskie 30 mln 500 tys. zł, woj. lubelskie 37 mln 700 tys. zł, woj. lubuskie 21 mln 600 tys. zł, woj. łódzkie 31 mln 43 tys. zł, woj. małopolskie 35 mln 800 tys. zł, woj. mazowieckie 47 mln 800 tys. zł, woj. opolskie 20 mln 360 tys. zł, woj. podkarpackie 31 mln 419 tys. zł, woj. podlaskie 29 mln 660 tys. zł, woj. pomorskie 27 mln 340 tys. zł, woj. śląskie ok. 34 mln zł, woj. świętokrzyskie 25 mln 513 tys. zł, woj. warmińsko-mazurskie 29 mln 900 tys. zł, woj. wielkopolskie 40 mln 268 tys. zł, a woj. zachodnio-pomorskie 27 mln 823 tys. zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj