XIII PLEBISCYT „ZŁOTA DZIESIĄTKA 2017” WYNIKI

Najpierw było 12 edycji, a potem… 12 lat przerwy. W końcu zdecydowaliśmy się na reaktywację ZŁOTEJ DZIESIĄTKI, czyli Plebiscytu „Tygodnika Sanockiego” na Najpopularniejszych Sportowców Sanoka.

Niespodzianki nie było – bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się panczenista Piotr Michalski z Górnika, olimpijczyk z Pjongczang. Finał konkursu zorganizowany został w poprzedni piątek w Sali Herbowej Urzędu Miasta.

Z grona laureatów zabrakło tylko zamykającego dziesiątkę Marka Nowosielskiego, który pojechał na Półmaraton Warszawski. Reprezentowała go córka Ewelina wraz z wnukiem Marcinkiem, czyli najwierniejszym kibicem dziadzia. Siatkarka Wiktoria Demkowicz (9. miejsce) mówiła o tym, jak ukształtowało ją dorastanie w sportowej rodzinie, podkreślając zarazem, że nie było plebiscytowej rywalizacji z bratem Hubertem, czyli hokeistą Ciarko KH 58. Sklasyfikowany na 8. pozycji biegacz Damian Dziewiński z Sokoła przekazał niepokojącą informację, że jego kariera stoi pod znakiem zapytania z powodu problemów zdrowotnych.

Lokatę 7. zajął kolarz zjazdowy Piotr Gembalik z Syndrome Racing, który zamierza powalczyć o obronę Pucharu Polski w kategorii masters 2. Na pozycji 6. mieliśmy unihokeistę Jakuba Sujkowskiego z Wilków – mówił m.in. o tym, jakie to uczucie strzelić gola w reprezentacyjnym debiucie i to samym mistrzom świata. Miejsce 5. przypadło oszczepniczce Oliwii Pelczarskiej z Komunalnych, czyli sensacyjnej mistrzyni Polski młodziczek w rzucie oszczepem. Sympatyczna zawodniczka opowiedziała o kulisach tego sukcesu. Tuż za podium uplasował się szachista Maciej Czopor – wychowanek Komunalnych, obecnie reprezentujący Polonię Wrocław – który zdradził, że zdarza mu się trenować nawet po 6 godzin dziennie.

I wreszcie plebiscytowa trójka medalistów, którym burmistrz Tadeusz Pioro obiecał nagrody finansowe – odpowiednio 1000, 700 i 500 zł – przy okazji Dni Sanoka. Lokatę 3. zajął short-trackista Michał Pawłowski, ścigający krajową czołówkę w swojej grupie wiekowej. Miejmy nadzieję, że uda mu się to w kolejnym sezonie. Miejsce 2. zajęła Janina Nawój z Roweromanii, uprawiająca głównie kolarstwo górskie, choć zdarza jej się też startować w biegach. Zawodniczkę pochodzącą z Kazachstanu pytaliśmy m.in. o to, jak trafiła do Sanoka i jak godzi sport z pracą zawodową i prowadzeniem domu. W tym momencie wiadomo już było, że plebiscyt wygrał Michalski. Łyżwiarz Górnika wspominał olimpiadę i rozgrywane tuż po niej Sprinterskie Mistrzostwa Świata, a na pytanie o cele na kolejny sezon odpowiedział, że teraz myśli przede wszystkim o odpoczynku…

Po ogłoszeniu wyników nastąpiła nieodzowna sesja fotograficzna, a następnie przez dobre pół godziny dyskutowano o różnych aspektach sanockiego sportu. Następny plebiscytowy finał mamy nadzieję zorganizować za rok, był może już z nieco większą „pompą”.

Bartosz Błażewicz

ZŁOTA DZIESIĄTKA 2017

1. Piotr MICHALSKI (Górnik) – 1671
2. Janina NAWÓJ (Roweromania) – 1335
3. Michał PAWŁOWSKI (MOSiR) – 1313
4. Maciej CZOPOR (Polonia Wrocław) – 1266
5. Oliwia PELCZARSKA (Komunalni) – 1117
6. Jakub SUJKOWSKI (Bieszczady24.pl Wilki) – 1060
7. Piotr GEMBALIK (Syndrome Racing) – 1049
8. Damian DZIEWIŃSKI (Sokół) – 963
9. Wiktoria DEMKOWICZ (Sanoczanka PBS Bank) – 953
10. Marek NOWOSIELSKI (niezrzeszony) – 938