Piętnasty numer „Tygodnika Sanockiego” trzynastego w piątek

Piętnasty numer „Tygodnika Sanockiego” ukaże się w piątek z datą 13 kwietnia. Zapraszamy do punktów sprzedaży prasy – kto chce naprawdę poczuć Sanok, poznać skrywane przez wieki tajemnice miasta, musi pochylić się nad lekturą tej eleganckiej miejskiej gazety. Tak po prostu wypada…

Prezentowany niedawno w Miejskiej Bibliotece Publicznej „Rocznik Sanocki” (tom XII) natchnął nas do rozmowy z Piotrem Kotowiczem o skarbach i tajemnicach, odkrytych przy okazji rewitalizacji placu św. Michała przez archeologów i do tej pory odsłanianych w specjalistycznych laboratoriach, następnie opisywanych w naukowych periodykach. Archeolog z Muzeum Historycznego w przystępny sposób opowiada o cennych wykopaliskach, odkryciach, odsłania mroczne tajemnice pochówków sprzed wieków. Nie jest sobie łatwo uświadomić, że spacerując po miejskich ulicach, stąpamy, tak napradę, po dawnych cmentarzach…

Wspaniałą uroczystością było nadanie tytułów Honorowego Obywatela Sanoka Krystynie Chowaniec i ks. Andrzejowi Skibie. Relacjonujemy sesję, zwołaną w Sali Gobelinowej, wsłuchujemy się w laudacje. Rozmawiamy z ks. dr. Andrzejem Skibą o jego dzieciństwie w Wesołej, nauce w liceum w Dynowie, decyzji o wstąpieniu do Seminarium w Przemyślu, studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Tadeusz Barucki wspomina Władysława Kreowskiego w związku z akcją rozrzucenia ulotek, informujących o zbrodni w Katyniu w 1971 r. w Sanoku.

Andrzej Romaniak pisze o Wilhelmie Obrzucie; jest to kolejny odcinek z cyklu „Ku niepodległej”.

Amelia Piegdoń podgląda bociany w gniazdach i na łąkach, Edyta Szczepek podziwia polanę pełną kwitnących krokusów, Szymon Jakubowski spaceruje brzegiem Jeziorek Duszatyńskich.

Odbyła się „gęsta” od punktów porządku obrad sesja zwyczajna w mieście. Tak gęsta, że w gazecie nie udało się zmieścić wszystkiego. Zaczęliśmy relację od sprawozdania burmistrza, z którego mogą się Państwo dowiedzieć o zadaniach inwestycyjnych, które mają szansę na dofinasowanie, o parkingach, o rekrutacji do przedszkoli i szkół, o miejskim pomyśle na mieszkania…

Sesję będziemy relacjonować także na tygodniksanocki.pl

Piotrowi Rychterowi odpowiada wiceburmistrz Edward Olejko.

Oddajemy gazetę do druku, a Sanok „przeżywa” wyczyny jednego z radnych, który, co tu dużo mówić, zaszalał. Ponieważ w bieżącym wydaniu brakuje nam rubryki „Pora dla seniora”, niech to będzie brak symboliczny, wymowny, chociaż niezamierzony.