Uroczystość 100-lecia urodzin ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w SP4

11 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Sadowej odbyły się obchody uroczystości 100-lecia urodzin patrona szkoły ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego.

Wprawdzie urodziny księdza prałata przypadają na sierpień, jednak w tym czasie, ze względu na przerwę wakacyjną, z trudem przyszłoby zorganizowanie takiej uroczystości. Wybrana data nie jest też przypadkowa i jak najbardziej wpisuje się w życie patrona szkoły. 13 kwietnia obchodzimy bowiem 78 rocznicę zbrodni katyńskiej, nazywanej przez Jana Pawła II – „Golgotą Wschodu”. 10 kwietnia z kolei obchodziliśmy rocznicę katastrofy w Smoleńsku.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych, następnie odśpiewano hymn Polski oraz hymn szkoły. Głos zabrała dyrektor SP4 Beata Wójtowicz. – Prawda o człowieku jest taka, że człowiek rodzi się, żyje i umiera. Każdy z nas ma w życiu jakiś cel, jakiś sens, jakieś zadanie do wypełnienia. Sami nawet nie mamy świadomości tego zadania. Ks. Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski urodził się, aby, jak sam mówił, po bożemu świadczyć prawdę, ocalał, by dać jej świadectwo. Jeden z nielicznie cudownie ocalonych od zbrodni katyńskiej, urodził się sto lat temu, po to żeby świadectwem swojego życia uczyć nas rozumieć słowa: prawda, pamięć, prawo, przebaczenie – mówiła.

Po przemówieniu dyrektor szkoły, uroczyście odsłonięto obraz, namalowany przez sanockiego artystę Arkadiusza Andrejkowa, który jest autorem również innych prac w SP4. Następnie odczytano list od fundacji „Golgota Wschodu”, po czym rozpoczęła się akademia, w trakcie której uczniowie SP4 obrazowo i muzycznie przybliżyli przebieg życia patrona. Harcmistrz Krystyna Chowaniec oraz Rada Rodziców, pod tablicą upamiętniającą księdza prałata złożyli kwiaty. Kolejno głos zabrały osoby związane z życiem księdza Peszkowskiego.

2 KOMENTARZE

  1. Tak trzymaj Mamo!!! Jestem z Ciebie bardzo dumna!!!! Najlepsza mama, nauczycielka i przyjaciel!!! Kocham cię bardzo . A bez Boga ani do proga!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj