Wójt na egzaminie gimnazjalnym

Interpretacja ulotki od wójta była jednym z zadań części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego, który w środę odbył się w całej Polsce.

„Mieszkańcu! Możesz zdecydować o lokalizacji nowej drogi! Rada gminy w tegorocznym budżecie zapewniła środki na budowę drogi łączącej osiedle Zachód z ulicą Parkową. Zwracam się do mieszkańców gminy z prośbą o pomoc przy wyborze jej przebiegu. Wszyscy zainteresowani proszeni są o wypełnienie ankiety (można ją pobrać ze strony internetowej urzędu gminy), w której przedstawiono warianty lokalizacji przyszłej drogi, szerokości jezdni i chodnika oraz przebiegu ścieżki rowerowej”.

Taki fragment ulotki podpisanej przez wójta przytoczono w zadaniu nr 21 egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na jej podstawie uczniowie mieli ocenić, czy prawdziwe są zdania:
– Ulotka jest elementem konsultacji społecznych, zainicjowanych przez władze samorządu terytorialnego
– Budowa drogi, o której mowa w tekście, należy do kompetencji administracji rządowej.

Ponad 349 000 uczniów z prawie 7 100 szkół rozpoczęło w środę tegoroczny egzamin gimnazjalny, który przeprowadzany będzie w terminie od 18 do 20 kwietnia.

Pierwszego dnia uczniowie przystąpili do egzaminu z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. W drugim dniu, 19 kwietnia, młodzież rozwiązywać będzie zadania z biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki. Z kolei piątek to zmagania z językiem obcym nowożytnym, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.

 Arkusz_j-polski.pdf 

 Arkusz_historia-wos.pdf 

Źródło: Serwis Samorządowy PAP