Mieszkanie Plus – czynsze nieregulowane, ale niższe

– W Mieszkaniu Plus czynsze nie będą regulowane przez państwo, ale będą niższe niż aktualne na rynku – powiedział PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Dodał, że obniżenie cen rynkowych będzie możliwe dzięki projektowanej specustawie mieszkaniowej.

W czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk przyznał, że w 2016 roku program Mieszkanie Plus miał inny kształt. Np. zakładano, że koszt wynajmu mieszkania będzie wynosił od 10-20 zł za metr kwadratowy. Taki poziom czynszu byłby jednak – według Kowalczyka – możliwy tylko wtedy, gdyby Skarb Państwa przekazał swe grunty pod budowę mieszkań w ramach tego programu.

Od tego czasu, jak powiedział Kowalczyk, „zmieniło się podejście i filozofia programu Mieszkanie Plus” i teraz ma on funkcjonować na „normalnych warunkach rynkowych (ceny najmu mają być cenami rynkowymi), natomiast dla najuboższych planowane są dopłaty do czynszów”.

Do wypowiedzi Henryka Kowalczyka odniósł się w czwartek (tego samego dnia) wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. W komentarzu dla PAP przyznał, że w programie Mieszkanie Plus „inwestycje powstają na zasadach rynkowych”. Jak jednak zaznaczył, „w tym budownictwie czynsze nie będą regulowane obligatoryjnie przez państwo, ale będą niższe niż aktualne na rynku”. Jako przykład podał cenę najmu w Białej Podlaskiej czy Jarocinie, która wynosi ok. 12 zł. – Mieścimy się w założeniach – powiedział wiceminister Soboń. – Prowadzimy prace nad specustawą mieszkaniową, która zwiększy podaż gruntów i w ten sposób wpłynie na ceny terenów inwestycyjnych, co przełoży się na niższe ceny czynszu.

Wiceszef resortu inwestycji i rozwoju przypomniał, że rząd od przyszłego roku wprowadza dodatkowo system dopłat do czynszu w ramach Mieszkania Plus. – Osoby spełniające kryteria dochodowe otrzymają przez 9 lat dopłatę zmniejszającą wysokość płaconego czynszu. Ta dopłata, w zależności np. od liczby osób w rodzinie, może wynieść nawet ok. 500 zł – wyjaśnił.
Soboń pokreślił też, że wśród działań w pakiecie Mieszkanie Plus jest 6,2 mld zł na wsparcie gmin w realizacji budownictwa komunalnego do 2025 r. To – jak zakłada rząd – ma umożliwić powstanie 177 tys. mieszkań o „dostępnym czynszu”.
Program Mieszkanie Plus działa w dwóch obszarach: społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Za komercyjny zaś odpowiada spółka Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości – BGKN. Obecnie spółka ta ma w budowie około 2 tys. mieszkań, kolejne 25 tys. jest w przygotowaniu. Budowy trwają m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Katowicach, Wałbrzychu i Gdyni.

Do jarocińskiego Mieszkania Plus lokatorzy będą mogli wprowadzać się już od 24 kwietnia. Będą to pierwsze mieszkania oddane do użytku w ramach rządowego programu.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP