Nielegalnie przekroczyli granicę, wpadli razem z pomocnikami

19 kwietnia, funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Krościenku zatrzymali w m. Krościenko trzech mężczyzn – dwóch obywateli Rosji (mężczyźni narodowości czeczeńskiej, 43 oraz 56 lat) oraz jednego obywatela Kirgistanu (26 lat). Jak później ustalono, cudzoziemcy przedostali się nielegalnie z Ukrainy do Polski w miejscu, które wskazał funkcjonariuszom Straży Granicznej pies służbowy.

Dalsze czynności, doprowadziły do zatrzymania również organizatorów przestępczego procederu – Bezpaństwowca (mężczyznę narodowości czeczeńskiej, 30 lat) oraz obywatela Ukrainy (50 lat).

Trzy osoby, które dokonały przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom zostaną przekazane w ramach readmisji stronie ukraińskiej. Natomiast wobec organizatorów sporządzono wnioski do Prokuratury Rejonowej w Lesku, o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu.

W bieżącym roku, na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy to pierwszy przypadek nielegalnego przekroczenia dokonany przez obywateli Rosji (narodowości czeczeńskiej) oraz drugi przypadek ujawnienia obywateli Kirgistanu ( w marcu, placówka SG w Lubaczowie ujawniła 2 obywateli tego kraju). Od początku 2018 roku, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG zatrzymali łącznie 38 osób, które nielegalnie przekroczyły polsko-ukraińską granicę w celu przedostania się do krajów Unii Europejskiej.

Źródło: BSG