Termomodernizacja budynków
Oszczędności i porządkowanie przestrzeni
Do końca września potrwa termomodernizacja 21 budynków administrowanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Autosan”. Jest to zadanie rozłożone na dwa lata. Do tej pory nowy wygląd i ocieplenie zyskało 9 budynków na ulicy Wolnej i ulicy Rzemieślniczej. Od niedawna rusztowania pojawiły się na wokół bloków na ulicy Stróżowskiej, ruszy remont dwóch budynków przy ulicy Dworcowej.
W ubiegłym roku rozpoczęły się prace remontowe. – Termomodernizacja ze środków unijnych dotyczy przede wszystkim tych budynków, które jeszcze nigdy nie były ocieplane. Zdecydowana większość stanowią bloki z wielkiej płyty. Na ulicy Dworcowej mamy dwa budynki wykonane technologią tradycyjną, murowane – kiedyś mieściły się w nich biura Autosanu – i one też zakwalifikowały się do programu – mówi prezes SM „Autosan” Wojciech Królicki.
Żeby się zakwalifikować do programu i otrzymać dofinansowanie z funduszy unijnych, należało wykazać, że po termomodernizacji oszczędności z ogrzewania, prognozowane i wyliczone na rok 2021 wyniosą około 25 proc.
– Takich parametrów nie uzyskały budynki wcześniej już ocieplane, takie jak Robotnicza 5, 9, 13, 21, 23 – wyjaśnia prezes. – Jeśli chodzi o wykonawców, to wyłoniono trzy firmy, dzięki czemu prace mogły postępować płynnie, a uciążliwości związane z remontem nie trwały zbyt długo. Podobnie będzie w tym roku. Pierwsze rusztowania już stoją, wkrótce pojawią się następne. Wykonawcy pewne prace mają już za sobą – takie jak wymiana stolarki drzwiowej i okiennej czy ocieplenie stropów – informuje prezes.
Korzyści i oszczędności
Uciążliwości remontu warto przeczekać z uwagi na korzyści i oszczędności. – Z naszych obserwacji i wyliczeń wynika, że budynki, które ocieplono w ubiegłym roku , oszczędziły na cieple od 18 do 22 proc. Pamiętajmy, że wiele zależy od warunków pogodowych, a zimy pod tym względem bywają różne. Jeśli chodzi o oszczędności dla mieszkańców, to jest już sprawa indywidualna, ponieważ każdy dysponuje termoregulatorem i ustala, czy woli spędzać czas zimą w mieszkaniu ogrzanym do 25 stopni, czy woli, gdy jest tych stopni, na przykład, 20… Że będzie cieplej – tego jestem pewien- mówi Wojciech Królicki.
Termomodernizacja sieci i węzła ciepłowniczego na ulicy Stróżowskiej
Oprócz termomodernizacji budynków SM „Autosan” realizuje jeszcze jedno zadanie, dofinansowane ze środków unijnych: termomodernizację sieci i węzła ciepłowniczego na ulicy Stróżowskiej. W ubiegłym roku wymieniliśmy ponad 300 m sieci do naszych budynków na Lipińskiego i Topolowej. Wkrótce ruszy modernizacja wymiennikowni na ulicy Stróżowskiej. Zadanie zakończy się pod koniec września – informuje prezes.
Spółdzielcze drogi po zimie wymagają napraw, właśnie zaczyna się łatanie dziur.
– Miasto zaplanowało wykonanie w tym roku drogi dojazdowej do ulicy Lipińskiego i ulicy Kawczyńskiego od Rzemieślniczej. Spółdzielnia jedynie zabezpieczy wyłomy, które się aktualnie pojawią. Na przyszły rok, jeśli fundusze pozwolą, spróbujemy zainwestować w drogę osiedlową – mówi Wojciech Królicki. W najbliższym czasie Spółdzielnia zainwestuje w monitoring. Już rozstrzygnięto przetarg na wykonanie zlecenia, wkrótce zostanie podpisana umowa. – Chcemy eliminować dewastację budynków i obiektów osiedlowych – mówi prezes. – W ubiegłym roku zniszczono świeżutką elewację na bloku Rzemieślnicza 27. Na szczęście wykonawca zgodził się przemalować część ściany, która uległa zniszczeniu. Koszty takiej naprawy wynoszą od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Monitoring powinien skutecznie odstraszać potencjalnych niszczyciele, jeśli dzięki niemu przestaną być anonimowi i zaczną ponosić kary.
W budynku, w którym mieszczą się biura Spółdzielni, stopniowo rozwija się osiedlowe centrum kultury. Odbywają się tutaj warsztaty plastyczne, funkcjonuje pracownia ikon, ćwiczy Młodzieżowa Orkiestra „Avanti”, naukę gry na instrumentach prowadzi ognisko muzyczne, zajęcia organizuje Młodzieżowy Dom Kultury.
– Bardzo energicznie działa biblioteka po remoncie, zapewniając ciekawe formy zajęć dla dzieci – chwali prezes Królicki.
Nieopodal ulicy Kawczyńskiego zlokalizowano zewnętrzną siłownię, sfinansowaną ze środków Budżetu Obywatelskiego. Trzeba ją jeszcze odpowiedni oświetlić i sprawić, żeby można było wygodnie do niej dojść, przydałby się chodnik…
Wojciech Królicki deklaruje, że w miarę możliwości postara się wyjść naprzeciw także i tym oczekiwaniom mieszkańców.
Osiedle wygląda ładnie. Miasto wyremontowało ulicę Robotniczą, pojawiły się – wreszcie! – chodniki. Do ideału pewnie daleko, ale to, co jest, wydaje się coraz lepiej uporządkowane i przyjazne.
FZ
Ostatnie komentarze