Wspólna modlitwa, konkurs talentów i koncert Alicji Majewskiej czyli Dzień Papieski w Sanoku

Zwieńczeniem tegorocznej majówki był Dzień Papieski, który zorganizowali Burmistrz Miasta Sanoka wraz parafią pw. Przemienienia Pańskiego 6 maja na  Rynku. Była wspólna modlitwa, konkurs talentów, taniec belgijski, kremówki i koncert Alicji Majewskiej, na którym zjawiły się tłumy.

– 16 października 1978 roku kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża, Ojca Świętego. Cała Polska oszalała, cały Kraków oszalał (…). Radość nasza była wielka, a nam dane było żyć w czasach wielkiego człowieka (…). Zawsze, gdy będziemy go wspominać, kierować modlitwy do świętego Jana Pawła, rozważać jego myśli i nauki, on zawsze będzie wśród nas. Tak jest i dziś w naszym mieście, gdzie gromadzimy się, aby uczcić go radością i zabawą, śmiechem i szczęściem, wzajemną życzliwością i szacunkiem – mówił burmistrz Tadeusz Pióro.

Głos zabrali także poseł Piotr Uruski oraz ks. prałat Andrzej Skiba, który następnie poprowadził Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po wspólnej modlitwie rozpoczęła się część wieczoru, zatytułowana „Młodzi dla Jana Pawła II”. Prowadzącego Rafała Jasińskiego zastąpili uczniowie II LO w Sanoku: Patrycja Lewandowska oraz Sebastian Mandzelowski, którzy kolejno zapraszali na scenę uzdolnioną młodzież. Widzowie mogli podziwiać nie tylko występy muzyczne, ale również akrobatyczne. Młodzież prezentowała wyroby z papieru, haft matematyczny, a jeden z uczniów podjął się układania kostki Rubika. Na uczestników konkursu talentów czekały nagrody, do wygrania był m.in. rower.

W przerwach nie zabrakło zabaw i konkursów, w których publiczność chętnie brała udział. Ks. Tomasz Podolak roznosił losy, a ci, do których „uśmiechnął się los” mogli zjeść kremówkę z piekarni-cukierni „Szelców” z Leska. Po wręczeniu nagród uczestnikom konkursu talentów ufundowanych przez Urząd Miasta, odśpiewano „Barkę” przy akompaniamencie Bartłomieja Grzebieniaka. Młodzież z kolei zapraszała wszystkich przybyłych do wspólnego tańca „belgijki”.

Im bliżej koncertu, Rynek się zapełniał. Tuż po 18 na scenie pojawili się Alicja Majewska z Włodzimierzem Korczem. Towarzyszył im Kwartet Smyczkowy oraz Strzyżowski Chór Kameralny pod dyrekcją prof. Grzegorza Oliwy. Było energicznie i z humorem. Nie zabrakło największych przebojów, takich jak „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Odkryjemy miłość nieznaną” czy „Być kobietą”. Wyśpiewane zostały też piosenki z najnowszej płyty Alicji Majewskiej, m.in., jako pierwsza „Wszystko może się stać”. Publiczność chętnie podśpiewywała, klaskała i tańczyła, a wykonawców nagrodziła gromkimi brawami.

O Dniu Papieskim także w najbliższym „Tygodniku Sanockim”, tymczasem kilka fotografii…