Podsumowanie jubileuszowej edycji

XX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe

26 kwietnia rozpoczęły się XX Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe, odbywające się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Trwały trzy dni. Inauguracja odbyła się w Sanockim Domu Kultury z udziałem władz samorządowych oraz wojewódzkich.

Podczas inauguracji Krzysztof Szczepaniak z Centrum Edukacji Artystycznej mówił o randze Spotkań Akordeonowych i gratulował dyrektorom Andrzejowi Smolikowi i Tomaszowi Tarnawczykowi imprezy, która skupia wokół siebie grono utalentowanych młodych muzyków. Do gratulacji przyłączyli się wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, poseł Piotr Uruski, burmistrz Tadeusz Pióro i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Daszyk.

Przez trzy dni o 19. rozpoczynały się koncerty. Po inauguracji wystąpiło Motion Trio, gwiazda tegorocznej edycji.

Koncerty przyciągają widzów, jednak podczas Spotkań niezwykle ważny jest nurt konkursowy. Konkurs dla dzieci i młodzieży, przeprowadzony w siedmiu kategoriach, znajduje się od wielu lat w kalendarzu imprez międzynarodowych i ogólnopolskich Ministerstwa Kultury. – W tym roku opracowano nową listę, ponieważ konkursów w skali kraju było blisko tysiąc w różnych specjalnościach i ministerstwo stwierdziło, że wszystkich nie uda się dofinansować i trzeba dokonać wyboru. Wyboru dokonano na podstawie ankiet, przeprowadzonych przez rady pedagogiczne wszystkich szkół artystycznych w Polsce. Dzięki temu powstał ranking najważniejszych imprez, z tego około 140 imprez określa się jako priorytetowe. Są to imprezy, które znalazły się w orbicie opieki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bardzo się cieszymy, że nasze Spotkania Akordeonowe znalazły się na czele tej listy w swojej specjalności, wraz z nimi festiwal przemyski, a więc mamy dwa ważne muzyczne wydarzenia w regionie. Sanockie spotkania mają dłuższą historię, niż festiwal akordeonowy w Przemyślu – mówi dyrektor Andrzej Smolik, twórca i dyrektor artystyczny Spotkań.

Konkurs przebiegał w siedmiu kategoriach

Zgłosiła się rekordowa liczba 135 uczestników, przyjechało 102 solistów i 12 zespołów, w sumie 143 uczniów szkół muzycznych.
Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, o czym świadczą przede wszystkim nagrody, których łącznie przyznano 48. – Na siedem kategorii miały być po trzy miejsca, więc z tej statystyki widać, jak wiele miejsc w czołówce się dublowało – cieszy się Andrzej Smolik .- Zaciekła walka rozegrała się o Grand Prix – tę nagrodę, według regulaminu, otrzymuje uczestnik, który ma największą punktację ze wszystkich kategorii. W tym roku laureatem Grand Prix został Krzysztof Polnik z Przemyśla. Jest to chłopak znany doskonale w środowisku akordeonowym, idealnie „trafił z formą” na nasz konkurs i uzyskał 25 punktów na 25 możliwych. Jest to rewelacyjny wynik, który rzadko się w konkursach zdarza. Dokonał tego kiedyś Bartosz Głowacki – mówi dyrektor.
Laureat Grand Prix, Krzysztof Polnik otrzymał nie tylko pamiątkową statuetkę, ale też laptop, ufundowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Osobiście się cieszę, że tegoroczne Gran Prix pozostało na Podkarpaciu. Sanok był godnie reprezentowany między innymi przez Jakuba Kucię (lista nagrodzonych w konkursie znajduje się na stronie psmsanok.pl).

Coraz częściej po akordeon sięgają panie. W jednej z kategorii I miejsce zdobyła dziewczyna, która przyjechała z Łodzi. – Ona zdobyła 24 punkty. Wcześniej brała udział w konkursie w Lublinie, tam zdobyła 25 punktów. Krzysztof Polnik tam zajął drugie miejsce. To, że większość uczestników konkursu w Lublinie przyjechało do Sanoka, również świadczy o randze naszej imprezy. Wielu uczestników traktowało występ w Sanoku jako próbę generalną przed konkursem w Klingenthal w Niemczech – dopowiada Andrzej Smolik..
Do Sanoka na czas Spotkań zjechało około 350 osób. Większość uczestników zatrzymało się w Domu Sportowca w MOSiR-ze. Najmłodsi przyjeżdżają z rodzicami, uczniom towarzyszą ich nauczyciele. Wszystkie hotele w mieście nie narzekały na brak klienteli. Szkoła jest miejscem, gdzie spotykają się prawie wszyscy. – Mieliśmy tutaj wystawę akordeonów, produkowanycch przez słynne włoskie firmy, można je było przez cały dzień testować, skorzystało z tego przywileju wioelu akordeonistów, przy okazji dyskutowano, wymieniano się doświadczenami – mówi dyrektor Organizacyjny XX Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych Tomasz Tarnawczyk. – To jest święto akordeonu. Dla szkoły to wyzwanie. Na dwa dni trzeba zawieszać działalność dydaktyczną, stąd pomysł Centrum Edukacji Artystycznej, żeby ograniczyć ilość tego typu imprez, które się mnożyły w ostatnich latach. Dzieci chcą się konfrontować, nauczyciele szkół muzycznych chcą jeździć, wymieniać doświadczenia, nabywać umiejętności na konsultacjach czy warsztach. Z punktu widzenia szkoły powiem wprost: to dezorganizuje pracę przez kilka dni. Ustalamy, na zasadach, jakie obowiązuja w szkołach oświatowych, w których dyrektor ma do dyspozycji kilka dni, które ogłasza jako wolne od zajęć dydaktycznych, że nauczyciele będą wchodzili na przesłuchania konkursowe jako widzowie. Zachęcam i młodzież, i nauczycieli do uczestnictwa. Sale lekcyjne zamieniają się w ćwiczeniówki dla konkursowiczów, którzy przed wejściem na prezentację muszą gdzieś rozgrzać ręce. To są dni, kiedy przez szkołę przewijają się setki dzieci. Organizujemy miejscą, gdzie nasi goście mogą się napić herbaty, zjeść ciastko. Wydawane są obiady. Przy pięknej pogodzie, jaka nam towarzyszyła w tym roku, całe otoczenie szkoły zamienia się w akordeonowy świat. Położenie szkoły – to, że nie znajdujemy się w centrum miasta, przy głównej drodze, skarpa w pobliżu, dają możliwość wytchnienia na świeżym powietrzu. Wszystko się dzieje w szkole, jedynie koncerty są organizowane w Sanockim Domu Kultury. Goście są zachwyceni szkołą, salami, akustyką w nich panującą, wystrojem. Na koncerty zapraszamy do SDK-u, ponieważ obawiamy się, że nasza aula nie pomieściłaby wszystkich chętnych. Chcemy, by jak najwięcej osób mogło zasiąść na widowni – dodaje dr Tarnawczyk.

– Dzięki życzliwości i hojności władz miasta oraz licznych sponsorów, koncerty nie są biletowane – podkreśla Andrzej Smolik.
Program koncertów powstaje z dużym wyprzedzeniem. – Do tej pory zawsze wykonywaliśmy utwory, nagrodzone w poprzednim konkursie kompozytorskim. W ubiegłym roku zakończyła się ósma edycja konkursu. Spotkania Akordeonowe odbywały się w cyklu biennale, w parzystych latach, natomiast w nieparzystych był rozstrzygany konkurs kompozytorski, ogłaszany rok wcześniej na Spotkaniach Akordeonowych. Napływają prace na kompozycję akordeonową, komisja je rozpatruje, wyłania najlepsze i te najlepsze są przeznaczone do wykonania za rok, czyli na nastepnych Spotkaniach. Tak to się toczyło przez ostatnie siedem, osiem cykli. To są współczesne utwory, które przez publiczność różnie są przyjmowane – przyznaje Tomasz Tarnawczyk. -. W drugim dniu tegorocznych Spotkań prezentowane były utwory supernowoczesne i pewnie nie dla wszystkich przystępne… Fachowcom takie prezentacje bardzo się podobają, publiczności, być może – mniej. Znawcy gratulują nam, że przyczyniamy się do wzbogacenia literatury akordeonowej. Ale staramy się tak układać program koncertów, żeby nie tylko fachowcy czerpali przyjemność, uczestnicząc w nich. Koncert laureatów jest punktem kulminacyjnym, „koroną” imprezy.

– Padła propozycja wykonania utworu na akordeon, kotły i orkiestrę smyczkową, kompozycji Jerzego Mądrawskiego. Podjęliśmy się tego wyzwania, niezwykle skomplikowanego pod względem logistycznym, ponieważ należało znaleźć świetnego wykonawcę, jakim okazał się Maciej Frąckiewicz, znakomity akordeonista młodego pokolenia, znaleźć orkiestrę – Elżbieta Przystasz znakomicie się spełniła w roli dyrygenta, który przygotował orkiestrę, zlożoną z dwóch zespołów: Orkiestry Kameralnej naszej Szkoły Muzycznej oraz dokooptowanych muzyków z Filharmonii Rzeszowskiej. Ta prapremiera była wydarzeniem artystycznym w skali ogólnopolskiej. Chcemy ten koncert w najbliższej przyszłości nagrać na płytę – zapowiada Andrzej Smolik..
Zawsze się staramy, aby jeden z koncertów był gwiazdorski. W tym roku taką rolę odegrał Motion Trio, wiele osób tak to interpretowało – dodaje Tomasz Tarnawczyk.
Spotkaniom towarzyszyła sesja naukowa, nawiązująca do 100-lecia odzyskania niepodległości, a także warsztaty – młodzi ludzie mieli okazję skorzystać z konsultacji, udzielanych przez znanych w świecie muzycznym profesorów.
Dwudziesta jubileuszowa edycja stanowiła pretekst do pewnych podsumowań. Etap konkursowy został, przynajmniej na razie, zamknięty. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało, że Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe w Sanoku będą organizowane co trzy lata.

Jesteśmy wdzięczni sponsorom: władzom miasta i firmom: Herb, Sanok Rubber, PGNiG. Bez nich nie udałoby się zorganizować tak wspaniałej imprezy – mówią organizatorzy tegorocznych Spotkań.
msw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj