Więcej na kampanię. Ile mogą wydać kandydaci na radnych?

Resort finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia, który zakłada podwyższenie o 6,4 proc. kwoty przypadającej na jeden mandat radnego przy ustalaniu limitu wydatków komitetów wyborczych w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego.

Komitety te dotychczas mogły wydatkować na kampanię wyborczą wyłącznie kwoty ograniczone limitami wydatków ustalonych w kwotach przypadających na jeden mandat radnego, zależnych od rodzaju i wielkości danej jednostki samorządu terytorialnego (wybory do rady gminy w gminach do 40 000 mieszkańców – 1 000 zł; wybory do rady gminy w gminach powyżej 40 000 mieszkańców oraz wybory do rad dzielnic m.st. Warszawy – 1 200 zł; wybory do rady powiatu – 2 400 zł; wybory do rady miasta w miastach na prawach powiatu – 3 600 zł; wybory do sejmiku województwa – 6 000 zł).

Z uwagi na wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego – wzrost wskaźnika o 6,4 proc.), konieczne jest podwyższenie limitu kwot wydatkowanych przez komitety wyborcze.

W związku z tym w nowym rozporządzeniu MF zaproponowało podwyższenie tych limitów odpowiednio do:

– 1064 zł na radnego w wyborach do rady gminy w gminach liczących do 40 000 mieszkańców;
– 1276,80 zł na radnego  w wyborach do rady gminy w gminach liczących powyżej 40 000 mieszkańców oraz w wyborach do rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy;
– 2 553,60 zł na radnego w wyborach do rady powiatu;
– 3 830,40 zł radnego w wyborach do rady miasta w miastach na prawach powiatu;
– 6 384,00 zł na radnego w wyborach do sejmiku województwa.

Jak wielokrotnie informował szef PKW oficjalnie kampania wyborcza może ruszyć w dniu zarządzenia wyborów, co nastąpi – jak mówił – „między 16 lipca a 16 sierpnia”.

Natomiast pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj