44. Jarmark Folklorystyczny w sanockim skansenie

27 maja w sanockim skansenie odbył się 44. Jarmark Folklorystyczny, organizowany przez Muzeum Budownictwa Ludowego. Na scenie pojawiły się żywiołowe zespoły folklorystyczne i folkowe zachęcające publiczność do wspólnego tańca i śpiewu. Wystąpili: Zespół Tańca Ludowego „Pogórzanie”, Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” oraz zespoły folkowe „A Gdzie To Dawniej Stroiło” i „Chudoba”. Rękodzielnicy oraz Koła Gospodyń Wiejskich oferowali swoje wyroby. Mieszkańcy mogli spróbować sił w kowalstwie i garncarstwie. Dodatkowo, do godz. 18:00, korzystając z usług przewodników, można było zwiedzić skansen nieodpłatnie.

– Zawsze na początku sezonu turystycznego staramy się pokazać piękno folkloru, szczególnie podkarpackiego. Okazja jest ogromna, ponieważ w tym roku muzeum obchodzi 60-lecie powstania. W 1958 roku z inicjatywy Aleksandra Rybickiego, przy którego ulicy znajduje się nasze muzeum, powstał skansen, który rozwija się nieprzerwanie, cały czas trwają nowe inwestycje. W zeszłym roku odwiedziło je 156 tys zwiedzających. Lokuje to nasze muzeum w grupie muzeów skansenowskich na pierwszym miejscu, a w Polsce wśród wszystkich muzeów, a jest ich około tysiąca, w pierwszej dwudziestce, także mamy powody do dumy – mówił Hubert Ossadnik.

Więcej o 44. Jarmarku Folklorystycznym już w najbliższym numerze „Tygodnika Sanockiego”, tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.