Marszałek Marek Kuchciński w auli PWSZ w Sanoku

 

W sobotę w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyło się spotkanie z marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim. Było to jedno z kilkuset spotkań, organizowanych w całym kraju przez Prawo i Sprawiedliwość pod hasłem „Polska jest jedna”. Przy prezydialnym stole zasiedli, obok marszałka Kuchcińskiego, poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz przewodniczący powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości powiatu sanockiego Kazimierz Węgrzyn, który spotkanie prowadził.
Marszałek Marek Kuchciński mówił m.in. o programie, nazywanym „piątką” premiera Mateusza Morawieckiego.

Niższy ZUS dla małych firm i przedsiębiorców, powołanie funduszu budowy dróg lokalnych, 300 zł na wyprawkę dla każdego dziecka, emerytury dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci, premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka – oto najważniejsze wytyczne programu gospodarczego i socjalnego Prawa i Sprawiedliwości, o jakich wspomniał podczas spotkania w PWSZ marszałek Kuchciński.

– Plan, nazywany piątką Morawieckiego, składa się z pięciu podstawowych haseł, które tworzą trzy grupy. Pierwsza to jest szeroko rozumiana polityka prorodzinna, na to składa się wsparcie dla rodzin wielopokoleniowych, tj. wsparcie dla seniorów, wsparcie dla osób niepełnosprawnych, wsparcie dla młodzieży, dla rodzin, szczególnie rodzin wielodzietnych. W tej formie wsparcia jest propozycja, dobrego startu dla młodzieży, czyli wyprawka dla wszystkich uczniów do 18 roku życia, którzy w roku 2018 będą przygotowywać się do szkoły. Jest propozycja 300 zł na każdego ucznia, te pieniądze dostawaliby rodzice. Drugim ważnym elementem, w ramach szeroko rozumianej polityki prorodzinnej, jest program dostępność plus. Jest to jeden z elementów szerszego programu, który rząd Morawieckiego przygotowuje jako systemowy program wsparcia dla ogromnej rzeszy osób niepełnosprawnych. W Polsce mamy ponad 4 miliony 300 tysięcy osób niepełnosprawnych, w różnym wieku i z różnym stopniem niepełnosprawności, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę, że te osoby żyją w rodzinach, to jest to ogromna liczba Polaków, która do tej pory nie miała systemowego wsparcia ze strony państwa. To systemowe wsparcie polegałoby na budowaniu funduszu solidarnościowego, w którym także mieściłaby się, oprócz pieniędzy z funduszu pracy, także tzw. danina czyli obciążenie ludzi najbogatszych. Ta danina objęłaby osoby zarabiające milion złotych rocznie, czyli ok. sto tysięcy miesięcznie, takich osób jest w kraju prawie 26 tysięcy. Rząd zakłada, że ta danina, zgromadzi fundusze dwóch, a może i więcej miliardów złotych, które będą skierowane na wsparcie osób niepełnosprawnych. Program „dostępność plus” ma być z kolei wsparciem dla seniorów, ale nie tylko. To jest program dla wszystkich, którzy tego wsparcia potrzebują, w życiu codziennym, np. w obszarach architektur y- chodniki, których brakuje lub wymagają remontu, po których osoby niepełnosprawne mają problem się poruszać, matki z wózkami mają utrudnienia w przejściu na drugą stronę ulicy. Problem z autobusami, czy z inną komunikacją publiczną, która nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych, dla matek z wózkami, które w autobusach, proszą o pomoc, to wszystko byłoby objęte programem „dostępność plus” – mówił marszałek Marek Kuchciński.

Marszałek Władysław Ortyl mówił o inwestycjach, dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego, jakie są realizowane na Podkarpaciu, o pieniądzach na drogi, mosty i szpitale, m.in. w Sanoku, Lesku, o remontach linii kolejowych. Była mowa o drodze dwupasmowej z Miejsca Piastowego do Sanoka, która sprawi, że dostępność i łączność południowej części województwa z resztą kraju będzie odbywała się sprawniej. Władysław Ortyl wspomniał o decyzji współfinansowania Muzeum Historycznego przez Urząd Marszałkowski, o co zabiegali m.in. starosta sanocki i poseł Piotr Babinetz. Wymienił kwotę, jaką w tym roku otrzyma Muzeum – będzie to 500 tys. zł.

Podczas sobotniego spotkania zabrał głos także burmistrz Tadeusz Pióro, apelując, między innymi, o wsparcie dla Autosanu, który ma zamówienia, ale jest jeszcze na takim etapie rozwoju, że potrzebuje uwagi rządzących, aby mógł sprostać wyzwaniom.

Padały pytania i deklaracje z sali. Kilkakrotnie postulowano potrzebę polskich, nie zagranicznych, mediów, jedna z osób zabierających głos proponowała, by powstał jeden poważny portal narodowy.

Nie wszyscy na sali byli jednomyślni, jeśli chodzi o politykę Prawa i Sprawiedliwości. Należy żałować, że nie doszło do merytorycznej dyskusji, a jedynie do wymiany okrzyków i pomruków z sali – tak z jednej, jak i z drugiej strony.

Więcej na temat spotkania z marszałkiem markiem Kuchcińskim w najbliższym „Tygodniku Sanockim”.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj