Modnie i wygodnie
Tajemnice męskiego stylu

Nie ulega wątpliwości, że mężczyźni, bardziej niż kiedyś, dbają o siebie i swój wizerunek. Potwierdzeniem mogą być liczne artykuły, książki czy blogi poświęcone męskiej modzie. Szeroka oferta w sklepach również świadczy o zapotrzebowaniu oraz o tym, że klienci są coraz bardziej wymagający. Czy dziś, chęć noszenia dopasowanej do sylwetki koszuli, marynarki czy odpowiednich spodni odbierane są jako zachowania niemęskie? O zdanie zapytaliśmy specjalistę w tej dziedzinie Mateusza Gadomskiego, który jest doradcą klienta w jednej z sanockich „sieciówek”, oferującej wizytową i sportową odzież męską.

Co się nosi?

Rok 2018 niesie za sobą bardzo dużo urozmaiceń w modzie męskiej, przede wszystkim jeżeli chodzi o kolorystykę. Mówiąc o strojach klasycznych i garniturach dominują cały czas granaty, grafity, czernie i szarości – klasyka tak naprawdę broni się sama. W przypadku mody casualowej, na co dzień, w wydaniu bardziej formalnym (smart casual), wśród marynarek, sportowych garniturów czy koszul, w głównej mierze przeważają beże oraz różnorodne odcienie butelkowe jak np.: butelkowa zieleń, butelkowy niebieski, itp. W najnowszych propozycjach na 2018 rok mamy też bardziej wyraziste kolory: oranże, fiolety, mocno soczyste czerwienie, burgundy czy bordo. Modne są pastele: pudrowe róże czy pastelowe zielenie. Obecnie mężczyźni zaczynają bawić się kolorami. Z jednej strony w kolorystyce ceniona jest jednolitość, z drugiej coraz modniejsze stają się desenie – do mody wracają przede wszystkim krata i paski. Myślę, że to bardzo dobry przykład, potwierdzający, że moda zatacza koło i co jakiś czas, z powrotem do nas powraca. Ostatnio w modzie męskiej przewijają się, bardziej charakterne, motywy militarne.

Moda ślubna

Stylizacja ślubna może przybierać różne formy. Zdarza się, że panowie decydują się na smoking, który zakłada się najczęściej wieczorową porą, ślub jest tutaj wyjątkiem. Marynarka smokingowa wzbogacona jest o klapy z atłasu lub jedwabiu. Z kolei spodnie urozmaicone są lampasem naszywanym po boku, który, wykonany jest z tego samego materiału co klapy marynarki. W przypadku smokingów dominują czernie, granaty, kolory przełamane, lecz nadal klasyczne, niekiedy również biel czy krata. Do niego dobieramy koszulę z łamanym, włoskim lub półwłoskim kołnierzem oraz muchę. Z butami raczej nie eksperymentujemy, zwykle są to klasyki – półbuty dobrze wyprofilowane, jednolite czy lakierowane.

Panowie chętnie zakładają stroje dwuczęściowe, składające się z marynarki i spodni, lub trzyczęściowe, do której dochodzi jeszcze kamizelka. Dodam, że kamizelka, w tym sezonie cieszy się naprawdę bardzo dużym zainteresowaniem. W modzie ślubnej pojawiają się również wyraźne elementy kraty czy pasów, które, jak już wcześniej wspomniałem, powracają do męskiej mody. Klasyczny zestaw dopełniają przede wszystkim dodatki, które wzbogacają całą stylizację.

Co zrobić żeby się wyróżnić? Niekoniecznie musimy wybierać to co uniwersalne, jednolite. Obecnie mężczyźni coraz częściej decydują się na garnitury dwurzędowe, a więc marynarki z dwoma rzędami guzików. Nie są one czymś nowym, jednak teraz nabierają innego znaczenia i dla wielu panów, wydają się ciekawszym rozwiązaniem, aniżeli uniwersalne, klasyczne garnitury, które do tej pory nosili. Mężczyźni chętnie wybierają też zestawy kombinowane, czyli zupełnie inna marynarka, zupełnie inne spodnie. Uciekają tym samym od klasyki, jednolitości, od rozwiązań bardzo bezpiecznych. Nie zapominajmy, że w modzie ślubnej najważniejsze jest aby kierować się własnymi upodobaniami, własnym gustem.

Koszule

Wśród koszul zakładanych na specjalne okazje, przewijają się trzy podstawowe kolory: biel, błękit oraz róż. Na co dzień bardzo często rezygnujemy z marynarek na rzecz dobrze skrojonych spodni czy żywej, charakterystycznej koszuli. Na koszulach często występują motywy kwiatowe, kratowe, grochowe czy diagonalne z delikatnymi prążkami. Podczas gdy wśród koszul klasycznych dominuje biel, błękit i róż, w koszulach casualowych, sportowych czy pół eleganckich pojawiają się bardzo wyraziste kolory: fiolety, oranże, czerwienie.

Dodatki

Bardzo istotne zarówno w modzie męskiej eleganckiej, jak i sportowej są dodatki. Uzupełnienie stroju eleganckiego stanowią najczęściej muchy, krawaty, poszetki, spinki oraz szelki. Klienci mogą tutaj naprawdę „zaszaleć”, nie tylko jeżeli chodzi o kolorystykę, ale też wzory czy materiały z których są one wykonane – przykładowo w sklepach dostępne są drewniane muchy. Coraz częściej, osoby młode, choć nie tylko młode decydują się na szelki. W przypadku szelek wybór jest olbrzymi. Mamy szelki eleganckie, garniturowe, z motywami kwiatowymi, grochami, kratką, w kolorach żywych lub bardziej stonowanych.

W stroju casualowym dodatkami są kaszkiety, kapelusze, mokasyny oraz coraz modniejsze bransoletki wykonane z włókna węglowego, naturalnej skóry czy z dodatkiem szlachetnych kamieni.

Rok 2018 w modzie to taki miszmasz – mix najróżniejszych dodatków, urozmaiceń, powrotów do mody sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat, to mieszanina różnych stylów, fasonów, bogata kolorystyka. Coraz częściej, już nie tylko kobiety, ale również mężczyźni zaczynają bawić się modą, eksperymentują.

Łączenie stylów

Obecnie łączymy ze sobą najróżniejsze części garderoby, przykładowo sportowe spodnie, czy spodnie typu chinosy z bardziej elegancką marynarką. W strukturach biurowych, korporacyjnych mężczyźni coraz częściej dostają przyzwolenie na noszenie jeansów z marynarką i elegancką koszulą. W codziennej modzie męskiej odchodzi już poniekąd od formalizmu, konserwatyzmu na rzecz strojów bardziej sportowych, luźniejszych, wygodniejszych. Styl wyznaczają także producenci ubrań np. spodnie szyte jako eleganckie zawierają sportowe dodatki: gumkę czy wiązanie w pasie albo ściągacze przy kostce.

Sanocka klientela

Panowie coraz częściej decydują się na bardziej wyraziste kolory, a także wybierają kroje, które do tej pory były dość nietypowe. Muszę pochwalić sanockich klientów, bo często przychodzą już z własną inicjatywą, własną wizją siebie. Niejednokrotnie wybierają niebanalne rozwiązania: kratę, paski, eksperymentują z kolorami, przełamują schematy i, przykładowo w zestawach kombinowanych, typu marynarka i casualowe spodnie, dobierają ciekawą, kwiecistą koszulę, odcienie mocno soczyste czy wyraziste dodatki. Obecnie, to nie odzież wierzchnia wychodzi na pierwszy plan, a właśnie dodatki: muchy, kapelusze, krawaty, poszetki, buty. Panowie coraz chętniej noszą – skórzane, zamszowe lub z tłoczeniami – mokasyny, również w głębokich kolorach: brązach, turkusach, odcieniach niebieskiego, atramentowego, burgundu czy butelkowej zieleni.

Dobre rady

Obserwując wizerunek mężczyzny na przestrzeni wieków, śmiało można powiedzieć, że stale się zmienia. Czy obecnie chęć dbania o siebie oraz dobór dopasowanej koszuli, marynarki czy odpowiednich spodni to coś złego, niemęskiego? Według mnie najważniejsze jest to, żebyśmy sami czuli się w czymś dobrze. Pamiętajmy zawsze o tym, żeby nie tylko podążać za trendami, ale przede wszystkim kierować się własnym gustem. Wybierajmy ubrania, w których czujemy się dobrze, które wyrażają nasz charakter, naszą osobowość. Chcemy bawić się modą – bawmy się nią! Jeżeli stawiamy na klasykę – wybierajmy stroje klasyczne, jeżeli lubimy konserwatyzm modowy, zachowujmy go. A dodatki niech będą taką formą urozmaicenia naszej stylizacji.

wysłuchała
Edyta Szczepek