airly

Airly – aplikacja z którą warto się zapoznać

Rozpoczął się okres grzewczy i jak co roku wraca problem zanieczyszczenia powietrza. Smog czyli pył zawieszony to w ostatnim czasie jeden z poważniejszych problemów do rozwiązania nie tylko na terenie dużych miast takich jak Warszawa, Kraków, Katowice czy Wrocław, ale również w wielu mniejszych miastach i miejscowościach, również w Sanoku. Kolejne miasta podejmują prace mające na celu zmniejszenie pyłu zawieszonego w powietrzu. Z aplikacją Airly dla systemów Android oraz iOS możemy w czasie rzeczywistym sprawdzać jakość powietrza w naszej okolicy.

Czujniki na terenie Sanoka

Na terenie Sanoka zainstalowanych jest kilka czujników, które dają nam szeroki obraz jakości powietrza. Czujniki znajdują się na ulicach: Przemyskiej (SP nr 6), Stróżowskiej (SP nr 3), Rynek (Urząd Miasta), Aleje Szwajcarii (Sp nr 1), Zgodnej (obok SP nr 9), Piastowskiej (SP nr 7). Obserwując czujniki widzimy pewną prawidłowość. Opady deszczu, śniegu, wiatr powodują, że powietrze jest czyste, czujniki w aplikacji dają zielone światło dla spacerów, zabaw z dziećmi i aktywności fizycznej na zewnątrz. Kiedy powietrze „stoi”, zwłaszcza wieczorami, temperatura spada i intensywniej palimy w piecach i kominkach czujniki zapalają się na pomarańczowo, a czasem na czerwono.

Co krąży w powietrzu

Czerwone światło to znak, że przekroczenie pyłów powinno na nas wymusić pozostanie w pomieszczeniach, a nawet nie wietrzenie mieszkań. Na blogu aplikacji Airly możemy przeczytać informacje o składzie powietrza.
„Warto wiedzieć, że w powietrzu wielu miast coraz częściej znajdują się takie elementy, których w nim być nie powinno. To przeróżne pyły i zanieczyszczenia, które utrzymują się w nim przy sprzyjających temu warunkach atmosferycznych, pochodzące najczęściej z działalności człowieka – to znaczy z kominów fabryk, z samochodów, z pieców, w których nadal pali się węglem itp. Zanieczyszczenia, które można wyróżnić w takim powietrzu, są w poszczególnych miejscach nieco odmienne. Ogólnie jednak wskazuje się, że smog tworzą:
• dwutlenek siarki
• dwutlenek azotu
• tlenek węgla
• benzen
• ozon
• pył drobny PM2,5
• pył drobny PM10, w którym są oznaczane również metale ciężkie, jak ołów, arsen, nikiel, kadm oraz benzo(a)piren, będący związkiem chemicznym, złożonym z węgla oraz wodoru.
Wszystko to są składniki bardzo szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. Wpływają również negatywnie na rośliny. Zanieczyszczenia te trafiają do naszego układu oddechowego, ale nie tylko jego uszkadzają. Potrafią również wpływać negatywnie na układ krwionośny człowieka, prowadząc między innymi do zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, a nawet do nagłej śmierci sercowej. Mogą również wpływać na pojawianie się nowotworów – a to tylko nieliczne z chorób, jakie wywołują. Co ciekawe, zanieczyszczenia gromadzą się również w pomieszczeniach, dlatego też powinniśmy sprawdzać nie tylko czystość powietrza zewnętrznego, lecz również tego w budynkach. Badanie uproszczone za punkt odniesienia przyjmuje zawartość dwutlenku węgla, jednak to dokładniejsze uwzględni wiele innych czynników. Warto znać skład powietrza, którym się oddycha – choćby i po to, by sprawdzić, czy dany teren jest odpowiedni do osiedlenia się na stałe!”

Klamerki na nos

Co prawda Sanok to nie Kraków czy Śląsk, gdzie smog jest już elementem stałym miejskiego krajobrazu, ale i tak daje nam się we znaki. Jak czytelnicy zauważyli (napisali) wieczorami powietrze często pachnie kordytem, czy też: ”to co pokazują czujniki to nic co czują nosy w okolicy godziny 18-20 jak odpala się piece”. Czytelnicy zwracają uwagę na to, że niestety sanoczanie palą w piecach nie tylko węglem czy drewnem. To co jest wrzucane do pieców (plastik, ubrania, płyty pilśniowe) krąży w powietrzu i truje niestety nas wszystkich, tych co dbają o to czym jest palone w piecach i tych co niby chcą zaoszczędzić. Wyruszając na wieczorny spacer wypada: „założyć klamerki na nosy, albo maski gazowe”.

Niemniej zachęcamy do korzystania z aplikacji Airly, która jest darmowa i dostępna na stronie map.airly.eu, oraz dostępna dla systemów Android i iOS. Poniżej (obok) przedstawiamy kilka screenów aplikacji. Widzimy, że powietrze nad Sanokiem bywa czyste, jak również niezachęcające do wyjścia z domów.

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj