„Wypasiony raj” i „Moczarowi mieszkańcy” w BWA

Podczas wieczoru filmowego w BWA zaprezentowano dwa filmy dokumentalne, zrealizowane przez Karpacką Grupę Filmową, których reżyserem jest Rafał Gużkowski. Projekcję poprzedziła rozmowa z Rafałem Gużkowskim, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku.

Rafał Gużkowski realizował dokumentalne obrazy, zanim objął stanowisko dyrektora MOPS w Sanoku. Lubi to robić i robi to od lat. Oczywiście po godzinach pracy. Wraz z kilkoma znajomymi stworzyli Karpacką Grupę Filmową, aby swoją działalność prowadzić w sposób uporządkowany. Grupa nie jest formalnym stowarzyszeniem, ale jest podmiotem rozpoznawalnym i wśród filmowców, zwłaszcza na Podkarpaciu, pracuje na swoją markę. Jej członkiem jest Kamil Dobrowolski, aktor znany m.in. z roli w słynnym oscarowym „Synu Szawła”.

8 lutego w BWA pokazano dwa filmy w reżyserii Rafała Gużkowskiego. Pierwszy to „Moczarowi mieszkańcy” – opowieść o mieszkańcach Domu Pomocy Społecznej, których burze losu wyrzuciły na stały kawałek lądu w głębokich Bieszczadach. Czas tam płynie wolniej, jego rytm jest rytmem oczekiwania i zadumy, rytmem niespiesznych rozmów, prowadzonych w przerwach między posiłkami. Kamera doskonale oddaje i rytm, i atmosferę domu. Trafnie charakteryzuje mieszkańców – wywodzą się z różnych środowisk, mają odmienne poglądy na życie, każdy inaczej postrzega siebie i otoczenie. Nie ma tam miejsca na rezygnację – i to jest w filmie Rafała Gużkowskiego najpiękniejsze. Jest pogodzenie się z losem albo niezgoda na los, ale jest też nadzieja i poczucie misji, wpisanej w każdą osobną ludzką egzystencję.

„Ten film jest dla mnie bardzo ważny” – powiedział przed projekcją reżyser. Wspomniał też o swojej przygodzie z malarstwem Grzegorza Sienkiewicza, podopiecznym Warsztatów Terapii Zajęciowej w Haczowie (pisaliśmy o tym w „Tygodniku Sanockim”: https://tygodniksanocki.pl/2017/08/15/rafal-guzkowski-opowiada-o-grzegorzu-sienkiewiczu/ )
Drugim filmem, pokazanym w BWA był „Wypasiony Raj”, którego akcja rozgrywa się w Polanach Surowicznych, niewielkiej miejscowości, schowanej wśród gór i lasów. Od wielu lat mieszka tam
Zbigniew Łagosz, jeden z ostatnich bieszczadzkich pasterzy. Jego filmowy portret, niezwykle nastrojowy i urzekający, stworzył Rafał Gużkowski wspólnie z Łukaszem Grudyszem, autorem zdjęć. Film miał premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a podczas ubiegłorocznych wakacji był pokazywany na II Festiwalu Filmów Karpackich w Majdanie koło Cisnej.
Po projekcji w BWA na sali zabrzmiały spontaniczne oklaski – nagroda, o jakiej marzy każdy twórca.

msw

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj