Kto w Sanoku zrobi budki lęgowe dla ptaków?

Kto w Sanoku zrobi budki lęgowe dla ptaków?

Wiosna tuż, tuż. Może i posypie jeszcze śnieg, ale za pasem marzec i coraz więcej słońca. Wiosna to także ptaki, które przylecą w poszukiwaniu miejsc, odpowiednich by powstało gniazdo i wylęgły się młode.

Kiedyś w szkołach na zajęciach z techniki uczniowie dowiadywali się, jak trzymać gwóźdź i w jaki sposób go wbijać w deskę. Zastanawialiśmy się z redakcji wspólnie z Andrzejem Romaniakiem – nie tylko historykiem i przewodniczącym Rady Miasta, ale także wielkim i szczerym miłośnikiem przyrody – jak pomóc ptaszętom rozgościć się w naszym mieście na wiosnę. Utknęliśmy na pytaniu: czy dziatwa szkolna w dzisiejszych czasach potrafiłaby wykonać budkę lęgową dla ptaków? Nasza już w tym głowa, żeby potem budki zawiesić na drzewach w parku i nie tylko w parku.

Bezpieczne wzory budek przyjęło się określać nazwami literowymi. Są budki typu: A, A1, B, i P. Za tymi oznaczeniami kryją się wielkość budki i gatunki ptaków, które zasiedlą ptasie mieszkanie.
Budka A1 ma najmniejszy otwór wlotowy (średnica 28 mm). W takich budkach chętnie lęgną się sikory modre. W budkach lęgowych typu A (otwór wlotowy o średnicy 33 mm), nieco większych od A1, gnieżdżą się sikory bogatki, mazurki, wróble, muchołówki, sikory modre oraz pleszki.

Natomiast w budkach typu B (otwór wlotowy o średnicy 45 mm) gnieżdżą się głównie szpaki, jednak prócz nich chętnie się tam wprowadzają również mniejsze ptaki – sikory, pleszki i mazurki. W półotwartych budkach lęgowych typu P gniazda wiją pliszki, kopciuszki i rzadziej pleszki.
Gotowe budki są w sprzedaży – nie wykluczamy opcji zakupu. Apelujemy jednak do wszystkich, którzy lubią majsterkować, aby przygotowali budki lęgowe i albo umieścili je na drzewie w prywatnym ogrodzie, albo powiadomili redakcję, a my budkę z radością przyjmiemy i zrobimy z nią, co trzeba.

Tymczasem znaleźliśmy ciekawy tekst w Internecie, który powinien zainteresować miłośników ptactwa. Spodobały nam się hasła:
Bądźmy na pTAK!
Zanim będziemy za późno.
Zapraszamy do odwiedzenia strony (i do pomocy ptakom na wiosnę):
http://jestemnaptak.pl/artykul/wieszamy-budki-legowe

Poniżej zdjęcia budek lękowych, może kogoś zainspirują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj