Jubileusz Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowosiółkach

Jubileusz Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowosiółkach

 

Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowosiółkach 1 marca świętował 5-lecie działalności.
Jubileusz był doskonałą okazją do spotkania w szerokim gronie, do wspomnień i podsumowania pięciu lat funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy.
W uroczystości udział wzięło wielu gości, przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji, pracownicy Ośrodka oraz podopieczni – obecni i byli.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele w Nowosiółkach. Po mszy wszyscy  przenieśli się do Świetlicy Wiejskiej w Zahoczewiu.
Gości powitała dyrektor ŚDS – Edyta Wasylewicz. To ona od początku aktywnie działała, by placówka nabrała takiego poziomu i takiej aktywności, jak obecnie. Pani dyrektor przypomniała historię powstania ośrodka, jednocześnie dziękując wszystkim, od których uzyskiwała i uzyskuje wsparcie.

Ważnym punktem była projekcja multimedialnej prezentacji podsumowującej 5-letnią działalność placówki. Było wiele wzruszających słów, sympatycznych gestów i podziękowań wzajemnych, co świadczy o dobrej atmosferze i wartościach społecznych, jakie niesie działanie ŚDS w Nowosiółkach – i samej postawie dyrekcji i pracowników, których zaangażowania nie można wymierzyć jedynie godzinami pracy.
W części artystycznej uroczystości zaprezentowali się uczestnicy ŚDS: w humorystyczny sposób pokazali zajęcia oraz życie w Domu – bo tak nazywają Środowiskowy Dom Samopomocy. Chór uczestników ośrodka zaśpiewał przepiękny własny hymn –„Dom”, który podbił serca zgromadzonej publiczności. Jak na Jubileusz przystało, odbył się uroczysty obiad przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zahoczewiu oraz zabawa taneczna.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Gminie Baligród w miejscowości Nowosiółki rozpoczął swoją działalność 2 grudnia 2013 r. Przeznaczony jest dla osób upośledzonych umysłowo oraz wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Dom jest ośrodkiem wsparcia pobytu dziennego, świadczącym usługi dla 35 osób. Swoim obszarem obejmuje uczestników z gminy Baligród oraz Solina. Podstawowym celem działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowosiółkach jest zapewnienie oparcia społecznego osobom mającym trudności z kształtowaniem swoich relacji ze środowiskiem. To wielowymiarowa pomoc, której celem jest podniesienie jakości życia i zapobieganie izolacji społecznej.
Wartościowe słowa padały z ust wielu gości, jedne z nich, wypowiedziane przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Baligród Wojciecha Głuszko warto zacytować:
– Dziś świat jest pełen filantropii, w dobrym tonie jest robić coś dobrego, być dobrym. To taka wręcz nowa „religia” nazywana „dobryzm”. Ale to nie o to chodzi. W tej gminie  powstało piękne, dobre dzieło pięć lat temu i świetnie pracuje. Ale zwróćmy uwagę, że filantropia, pomoc, kochanie kogoś dobrze się ma, gdy dotyczy kogoś, kto jest bardzo daleko, zupełnie gdzieś, najlepiej na innym kontynencie nawet, a tak trudno jest kochać tych, którzy są tutaj blisko. To właśnie osoba, która wiedziała niemal wszystko na temat pomagania innym i tak naprawdę stała się synonimem bycia dobrym powiedziała słowa: Bardzo łatwo jest kochać ludzi, którzy są daleko, ale nie zawsze łatwo jest kochać tych, którzy mieszkają tuż obok nas. To była Matka Teresa z Kalkuty. Warto wziąć sobie do serca te słowa w każdym obszarze życia.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowosiółkach dziękuje wszystkim, którzy byli obecni na Jubileuszu, za wsparcie, za ciepłe i budujące słowa. Świadomość posiadania tak wielu Przyjaciół jest największym prezentem.

Lidia Tul-Chmielewska
mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj