Nadchodzi e-dowód; zanim ruszył, były przerwy techniczne

Do 4 marca nie można było składać wniosków o wydanie dowodu osobistego przez internet; okresowe trudności techniczne spowodowane są przygotowaniami do wdrożenia dowodu z warstwą elektroniczną. Zakończyły się już testy bezpieczeństwa; dobiegają końca szkolenia urzędników.

Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Zanim się to stanie urzędnicy w całej Polsce testują cały proces od wnioskowania do wydania po użycie e-dowodu. Aktualizowane jest oprogramowanie na stacjach roboczych; sprawdzane czytniki do wydawania dokumentu.

Zakończyły się już kompleksowe testy bezpieczeństwa procesu personalizacji e-dowodu.

„Testy tych komponentów zostały przeprowadzone przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Miały na celu potwierdzenie bezpieczeństwa całego procesu personalizacji (czyli nanoszenia danych przyszłego posiadacza dowodu na blankiety) w tym przede wszystkim wykorzystywanych w nim systemów. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa zweryfikowali w ten sposób pracę wykonaną przez programistów. Bezpieczeństwo blankietów e-dowodu zostało potwierdzone już na wcześniejszym etapie prac nad dokumentem” – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Dobiegają też końca szkolenia urzędników prowadzone w trybie online, na platformie e-learningowej.

„Urzędnicy dowiadują się między innymi o zmianach prawnych związanych z wprowadzeniem e-dowodów, budowie i działaniu nowego dokumentu, e-usługach wprowadzonych w związku z wdrożeniem warstwy elektronicznej. Poznają też wzory formularzy i zaświadczeń. Do tej pory szkolenie rozpoczęło 5445 osób, a do testu z wiedzy o e-dowodzie przystąpiło 6230” – podał resort cyfryzacji.

Były czasowe utrudnienia

Od środy 27 lutego czasowo wyłączona została możliwość składania wniosków o dowód przez internet. „Ponownie uruchomimy ją 4 marca. To konieczne. Wdrożenie e-dowodów wymaga technicznych prac serwisowych. Staramy się je skrócić do koniecznego minimum” – deklaruje Ministerstwo Cyfryzacji.

Kolejna niedogodność nastąpiła w piątek 1 marca od godz. 12.00. W związku z zaplanowanymi pracami wdrożeniowymi, nastąpiła wówczas przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych.

Zgodnie z deklaracją resortu, wszystko powinno wrócić „do normy” 4 marca

„W poniedziałek 4 marca przywrócimy możliwość składania online wniosków o dowód osobisty. Urzędy będą je też normalnie przyjmować. Wszyscy, którzy tego dnia i później zawnioskują o nowy dokument – dostaną dowód z warstwą elektroniczną, czyli e-dowód” – zapowiadało ministerstwo.

„Korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe. Mimo to zachęcamy, aby korzystać z tej możliwości” – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. „Wraz z nowym dowodem pojawią się nowe e-usługi. Wnioski e-dowód będzie można składać online i w dowolnym urzędzie gminy. Sam wniosek o dowód nieco się zmieni, ten elektroniczny będzie jeszcze prostszy niż dotychczas” – zapewnia szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Ważne dowody nie wymagają wymiany. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody – w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną ma pozwolić: potwierdzać tożsamość online; składać podpis elektroniczny; potwierdzać obecność posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w tym w systemach służby zdrowia; przekraczać granice przez automatyczne bramki na lotniskach w UE. Jak wyjaśnia MC, samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak do tej pory.

Jak uzasadnia MSWiA, e-dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do upowszechnienia komunikacji elektronicznej obywateli z administracją. Obecnie jest to możliwe za pomocą Profilu Zaufanego i podpisu kwalifikowanego, jednak – zauważa MSWiA – liczba osób posiadających te narzędzia jest stosunkowo niewielka.

Urzędnicy zaangażowani w wydawanie nowego dowodu na bieżąco mogą korzystać z platformy e-learningowej, a wszystkie pytania kierować do Centralnego Ośrodka Informatyki. Wsparcie COI dla urzędników oraz lokalnych administratorów danych w zintensyfikowanej formule potrwa do końca maja. Kurs dla urzędników dostępny jest na platformie https://szkolenia.obywatel.gov.pl/. Po wykonaniu szkolenia można przejść krótki egzamin sprawdzający wiedzę i pobrać certyfikat ukończenia kursu z obsługi e-dowodu.

 

Czytaj więcej: E-dowody już od poniedziałku. Eksperci wskazują zagrożenia

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj