60 lat sanockiej republiki hokejowej. Spotkanie w PWSZ

„W nowoczesnym świecie sport jest dobrem społecznym, a w jego obszarze mieszczą się kluczowe dziedziny edukacji, potrzebne dla wszechstronnego rozwoju człowieka. Wiem o tym bardzo dobrze, ponieważ byłem zarówno zawodnikiem, jak i trenerem. Uprawiając sport, sprawdzamy się, rywalizujemy i nabieramy przekonania, że mamy w sobie wystarczające pokłady sił, aby przekraczać granice – w najlepszym tych słów znaczeniu. Wyjątkową dziedziną sportu jest sport drużynowy, który uczy pokory i obserwacji, a także wrażliwości, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania w grupie. Takim sportem jest hokej” – mówił burmistrz Tomasz Matuszewski podczas uroczystości jubileuszowych 60-lecia hokeja w Sanoku, połączonych z prezentacją okolicznościowego, niezwykle efektownego albumu, jaki z okazji jubileuszu wydało stowarzyszenie kibiców. Album nosi tytuł „Sanocka Republika Hokejowa. 60 lat historii krążkiem pisanej”.

 

Prezentacja albumu odbyła się w PWSZ. W imieniu organizatorów zabrał głos prezes stowarzyszenia kibiców Marek Zdybek. Wśród zaproszonych gości byli m. in.: poseł na Piotr Uruski, burmistrz Tomasz Matuszewski, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Romaniak, rektor PWSZ Elżbieta Cipora, główny sponsor drużyny – prezes firmy „Ciarko” Ryszard Ziarko. W gali uczestniczyli ponadto niegdysiejsi i obecni zawodnicy, trenerzy, działacze i sponsorzy. O historii popularnej w mieście dyscypliny sportu opowiadał Piotr Kotowicz.
Burmistrz Tomasz Matuszewski zapewnił, że jest oddanym fanem drużyny hokejowej i mocno jej kibicuje. Będzie ją też wspierał, jednak będzie to robił na miarę możliwości Burmistrza Miasta Sanoka, który nie może sobie pozwolić na to, by myśleć wyłącznie o sporcie, ponieważ sprawuje pieczę nad edukacją, infrastrukturą drogową, gospodarką komunalną, spotyka sanoczan oczekujących od lat na mieszkania – to są w tej chwili dla miasta sprawy priorytetowe.
„Jestem spokojny o przyszłość hokeja w Sanoku. Od kiedy we władzach Polskiego Związku Hokeja na Lodzie mamy swojego przedstawiciela, który przez ostatnie lata tyle dobrego zrobił dla ziemi sanockiej, przed którym otwierają drzwi ministrowie i właściciele prywatnych firm – mówię oczywiście o pośle Piotrze Uruskim. Wierzę, że pan poseł stanie na wysokości zadania” – powiedział burmistrz Tomasz Matuszewski.

Z okazji 60-lecia w Arenie Sanok odbył się wyjątkowy mecz. Naprzeciwko siebie stanęli zawodnicy legendarnego STS-u prowadzeni przez gwiazdę sanockiej Stali z lat 70-tych – Franciszka Pajerskiego w asyście Zbigniewa Buczka i Kazimierza Mrugały. W drużynie STS-u zagrali m.in. Tomasz Lisowski, Zygmunt Wójcik, Wojciech Zubik, Tomasz Demkowicz, Marcin Ćwikła, bracia: Grzegorz i Maciej Mermerowie, Arkadiusz i Marcin Burnatowie oraz wielu innych znakomitych zawodników. Ich przeciwnikami byli hokeiści Ciarko KH 58 Sanok prowadzeni przez Michała Radwańskiego.

Fotografia Tomasz Sowa