V Zawody w Ratownictwie Medycznym – PWSZ Sanok

V Zawody w Ratownictwie Medycznym – PWSZ Sanok

Poród w Muzeum Historycznym, atak nożownika w Hadesie, potraktowanie kibica na Wierchach kijem baseballowym, przedawkowanie narkotyków na imprezie koło Sanu, podcięte żyły, utrata przytomności mężczyzny podczas pracy, rozszarpanie przez niedźwiedzia gospodarza nieopodal domu znajdującego się blisko lasu, uraz kręgosłupa osoby wskakującej do basenu. Czy takie sytuacje są możliwe? Życie pokazuje, że niestety tak. Niemniej opisane zdarzenia, zainscenizowane były na potrzeby konkursu.

Zapytani policjanci z Krosna, o to czy jest możliwe, by taki scenariusz miał odzwierciedlenie w realnym życiu, odpowiedzieli, że zdecydowanie tak! Siedem zainscenizowanych zdarzeń okazuje się, że jest zupełnie podobne do ich dnia pracy.

– Tak, jak wyglądają dzisiejsze konkurencje, tak wygląda nasz dzień pracy. Przenosimy się z miejsca na miejsce, od poszkodowanego, do poszkodowanego. Spotykamy się z atakami paniki, jak w przypadku kobiety rodzącej w Zamku, musimy tamować krew niedoszłym samobójcom lub transportować niefortunnych sportowców do szpitala. Organizatorzy wykazali się pomysłowością, ale ta pomysłowość wynika z doświadczeń życiowych. Zdarzenie w Hadesie odbywało się przy głośnej muzyce, jak to w dyskotece, mężczyzna miał broń, którą trzeba było zabezpieczyć i wykrwawiał się po ciosie nożem. Czyli to, co możemy spotkać podczas swojej pracy. Zawody w Sanoku niczym nie odbiegają od Mistrzostw Polski, poziom jest wysoki, sytuacje skomplikowane, a maraton siedmiu scenek pod rząd jak podczas naszej pracy – skomentowali zawody Ratownicy z Rzeszowa.

W zawodach wzięło udział 17 drużyn z Polski. Zadania mieli niełatwe, musieli je wykonać w ścisłe określonym czasie i zgodnie z procedurami. Oceniali ich doświadczeni ratownicy. Scenka w Muzeum Historycznym – poród – oceniana była przez ratowniczki w ciąży.

– Atak paniki statystki był wart Oskara, gdybym nie wiedział, że to inscenizacja, biegłbym pomóc, dzwoniłbym natychmiast na pogotowie! – komentuje pracownik muzeum.

Scena porodu w Muzeum Historycznym była dodatkowo utrudniona specjalnym fantomem dziecka. „Dziecko” płakało, robiło miny, zachowywało się jak żywe. Reagowało na każdy nieprawidłowy ruch zawodników głośniejszym płaczem i mimiką.

– Kiedy powstanie Centrum Symulacji Medycznej mamy nadzieję mieć taki fantom na stale do celów edukacyjnych, na czas zawodów został wypożyczony – dodał Lesław Penar, współorganizator zawodów. – Proszę zauważyć, mamy tu dwa stanowiska. Jedno to poród w wersji lotosowej czyli poród dla zespołów ratownictwa medycznego, a tu obok ćwiczą zespoły kwalifikowanej pierwszej pomocy, czyli np. strażacy i policjanci. Musieliśmy to rozdzielić ze względu na zakres działań jakie mogą te dwie grupy wykonywać. Jeżeli chodzi o poziom grup, które stanęły w szranki jest on bardzo wysoki, wszystkie drużyny walczą bardzo zacięcie.

W Sektorze Pasterskim w Muzeum Etnograficznym, scenkę alkoholowo-narkotykowej libacji, zakończonej utratą przytomności przez jednego z uczestników, skrępowaniem łańcuchami uczestniczki i podcięciem żył następnej, dodatkowo okraszono odpowiednią, głośną muzyką. Starano się oddać idealnie rzeczywistość takich momentów. Goście skansenu byli nieco zdziwieni widząc tylu ratowników, strażaków i policjantów jednocześnie na terenie skansenu. Kiedy jednak dowiedzieli się, że chodzi o zawody komentowali:
– Oby w życiu mieli ratownicy spokojniejsze dni.
Na terenie Skansenu odbywały się cztery inscenizacje.

Kozy zachowały stoicki spokój wobec wydarzeń rozgrywających się w skansenie.

Organizatorzy oprócz wysokiego poziomu trudności zawodów zapewnili zawodnikom zwiedzanie miasta. Dzięki przychylności osób decyzyjnych zawodnicy mogli przy okazji zobaczyć Skansen, Muzeum Historyczne, Wierchy, MOSiR. Jubileuszowe zawody dodatkowo łaskawie potraktowała pogoda, ale kto ją zamówił organizatorzy nie chcą uchylić rąbka tajemnicy 😉 Zwycięzcom szczerze gratulujemy!

 

Wyniki:

Kategoria „Szkoły Wyższe”

I miejsce
Uniwersytet Rzeszowski

II Miejsce
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku II rok

III miejsce
Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Kategoria „Zespoły Ratownictwa Medycznego”

I miejsce
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

II Miejsce
Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Krośnie

III miejsce
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie

Kategoria „Kwalifikowana Pierwsza Pomoc”

I miejsce
Państwowa Straż Pożarna w Brzozowie

II Miejsce
Państwowa Straż Pożarna w Jaśle

III miejsce
Oddział Prewencji Policji w Rzeszowie

ZADANIA
od najtrudniejszych (najmniejsza średnia ilość punktów na zespół)
do najłatwiejszych (największa średnia ilość punktów na zespół)

1. Skansen (bacówka) – 26,6 pkt
2. Hades – 34 pkt
3. Zamek – 35,4 pkt
4. Basen – 36,5 pkt
5. Stadion Wierchy – 37,8 pkt
6. Skansen (NZK) – 38,5 pkt
7. Skansen (miś) – 42,1 pkt

 

Edyta Wilk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj