Matematyczno - fizyczne zmagania w I LO

Matematyczno – fizyczne zmagania w I LO

14 maja w I Liceum Ogólnokształcącym spotkało się ponad stu pasjonatów matematyki i fizyki. Uczniowie klas gimnazjalnych i ósmoklasiści zmierzyli się już po raz dziesiąty w konkursie z obu tych przedmiotów.

Sala gimnastyczna pękała w szwach, a forma konkursu przywodziła na myśl egzamin maturalny. Cisza, spokój i ograniczony czas na wykonanie zadań.

– Taki konkurs do doskonała zaprawa przed egzaminami i maturą – Kasia Rakoczy, olimpijka, o której mogliśmy przeczytać w poprzednim numerze „Tygodnika Sanockiego”,  pomagała przy organizacji konkursu. – Pamiętam, kiedy ja, jako gimnazjalistka przyjechałam pierwszy raz do I LO na ten konkurs. Stres i obawa były ogromne. Jednak to było świetne preludium do następnych „prawdziwych” egzaminów. Kiedy w konkursie nam się podwinie noga, nic nie tracimy, a przy egzaminach jest już inaczej. Takie konkursy to trening opanowania i selekcja wiedzy. Kiedy ja brałam udział w konkursie, było nas może 60 osób, a teraz? 112!

– Przyjechali do nas uczniowie z powiatu sanockiego, ale nie tylko. Gościmy dziś uczniów z Zagórza, Tyrawy, Leska, Niebieszczan, Bukowska, Zarszyna i sanockich szkół. Konkurs zakreśla coraz większe zasięgi. Młodzież przyjeżdża gruntownie przygotowana, o czym świadczy ilość miejsc ex aequo – cieszy się Lidia Wicijowska, nauczycielka matematyki w I LO. 

– Uwagę jurorów podczas tegorocznych zmagań skoncentrował na sobie Piotr Solarz, ósmoklasista z Zagórza, który zdobył najwyższą liczbę punktów z fizyki i matematyki – skomentowała Ewa Mazepa, nauczycielka fizyki, współorganizatorka konkursu –  Mało tego  liczba punktów z matematyki była wyższa, niż u starszych kolegów z gimnazjum.

Zapytany, skąd takie zainteresowania, z uśmiechem odrzekł, że został lekko przymuszony do udziału w konkursie, bo sam jednak szykuje się do liceum do klasy o profilu biologiczno-chemicznym, a chemia wydaje mu się bardziej interesująca od spokojnej matematyki i przewidywalnej fizyki. Patrząc na energicznego laureata, nie dało się nie zauważyć, że ma zadatki na naukowca i takiej drogi na przyszłość mu życzymy.

Wyniki konkursu

Gimnazjaliści – matematyka

I miejsce Słwomir Bąk SP 9

II miejsce: Weronika Góral SP 3, Szymon Krysa SP 9, Anna Sidor SP 3,

III miejsce Urszula Pawłowska Tarnawa

Gimnazjaliści – fizyka

I miejsce Adam Buczek SP 8

II miejsce Dominik Brejta SP 9, Edwin Jaślar Besko, Mikołaj Mołczan Sp 8, Weronika Góral Sp 3

Ósmoklasiści – matematyka

I Piotr Solarz Zagórz

II Szymon Wotkowski Sp 2

III Wiktoria Kurpiel Zarszyn

Ósmoklasiści – fizyka

I Piotr Solarz Zagórz

II Filip Klimek Bukowsko, Gabriela Czyżykiewicz SP 4, Alina Łuczyńska SP 1, Łukasz Michalczak SP 1

Edyta Wilk, fotogaleria: Dorota Miszczyszyn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj