Samorządy chcą pilnego spotkania z premierem. Wspólny apel JST

Samorządy chcą pilnego spotkania z premierem. Wspólny apel JST

Samorządy chcą pilnego spotkania z premierem. Liderzy sześciu największych korporacji samorządowych zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o pilne spotkanie na temat sytuacji finansów publicznych. Chcą rozmawiać o skutkach proponowanych przez rząd zmian w systemie podatkowym.„Działając w imieniu polskich samorządów zwracamy się z uprzejmą prośbą o zorganizowanie w trybie pilnym spotkania z Pana osobistym udziałem, poświęconego sytuacji finansów publicznych w części, za którą jesteśmy odpowiedzialni” – piszą we wstępie listu do premiera szefowie Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw i Unii Miasteczek Polskich.

Samorządowcy wyjaśniają, że powodem ich niepokoju są propozycje składane przez rząd, a dotyczące zmian w systemie podatkowym. 

„Z jednej strony zmniejszają one obciążenia finansowe naszych mieszkańców, ale jednocześnie istotnie uszczuplają dochody samorządów realizujących większość zadań publicznych dla społeczności lokalnej. Dzieje się to bez naszego udziału i rzetelnej analizy skutków takich rozstrzygnięć dla naszych budżetów” – wskazują samorządowcy.

Przywołują przy tym wyliczenia resortu finansów, z których wynika, że proponowane rozwiązania podatkowe spowodują uszczerbek w dochodach sektora finansów publicznych w wysokości ok. 10,5 mld zł rocznie. Przy czym tylko w jednostkach samorządu terytorialnego ubytek wpływów z podatku PIT ma wynieść ok. 5,2 mld zł.

 

Samorządy zwracają przy tym uwagę, że środki zabezpieczone w budżecie państwa na zwiększenie subwencji oświatowej dla samorządów nie pokrywają obecnie wzrostu kosztów wynagrodzeń.

Zdaniem szefów organizacji samorządowych „jest to sytuacja absolutnie wyjątkowa, wymagająca poczynienia stosownych, bezpośrednich uzgodnień na szczeblu rządu i samorządu”.

Pięć propozycji programowych przedstawionych na lutowej konwencji PiS przez lidera tej partii Jarosława Kaczyńskiego, określanych jako „nowa piątka PiS”, to: rozszerzenie programu 500 plus tak, by świadczenie przysługiwało także na pierwsze dziecko, brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i obniżenie podstawowej stawki tego podatku z 18 do 17 proc., „trzynastka” dla emerytów, obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, przede wszystkim w małych miastach i na wsiach.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj