Obowiązki pracodawcy podczas upałów. Napoić i schłodzić

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. Napoić i schłodzić

Podczas upałów pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom napoje i obniżać temperaturę na stanowiskach pracy – przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę przed południem ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego (z wyłączeniem powiatów: puckiego, gdańskiego oraz gdyńskiego), kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i zachodnich powiatów wielkopolskiego. Wysokie temperatury mają utrzymać się do czwartku. Przewidywane na niedzielę przejściowe ochłodzenie w Polsce przynieść spadek temperatury do ok. 20 st. Jednak – według prognoz długoterminowych – od poniedziałku upały wrócą. Na zachodzie kraju termometry pokażą 30-32 st., na wschodzie będzie to 26-27 st.

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina w związku z tym, że pracodawca ma obowiązek zadbać o to, by skutki upałów nie były zbyt uciążliwe dla pracowników.

Jednym z najważniejszych obowiązków jest zapewnienie zimnych napojów. Warunek taki występuje podczas pracy na powietrzu, gdy temperatura otoczenia przekracza 25 st. C i 28 st. w pomieszczeniu pracy. Przepisy nie przewidują możliwości wypłacenie pracownikom ekwiwalentu pieniężnego, by sami zaopatrzyli się w napoje.

Należy też obniżać temperaturę na stanowiskach pracy stosując rolety, wentylatory, klimatyzatory, itp. Pracodawcy, u których funkcjonuje stała instalacja klimatyzacyjna, powinni zadbać o jej sprawność, odgrzybianie oraz czyszczenie.

Źródło: SSPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj