Święty spod cmentarnej bramy

Święty spod cmentarnej bramy

„BĄDŹ DOBRY, JAK CHLEB…”

Jubileusz 100-lecia Niepodległości jest okazją do przypomnienia Rodaków, którzy swoją działalnością budowali zręby wolności naszej ziemskiej Ojczyzny. Do takich osób można zaliczyć św. Brata Alberta.

Jego ziemska wędrówka zakończyła się w roku 1916, a więc przeddzień odzyskania Niepodległości, ale całym swoim życiem potwierdził swój wielki patriotyzm, oparty na wartościach płynących z Ewangelii. W swojej młodości Adam Chmielowski czynił to rozwijając talenty malarskie, ale gdy wybuchło powstanie styczniowe stanął w pierwszym szeregu jego obrońców. Był gotów w walce o jej wolność oddać swoje życie, ale tym razem Ojczyźnie wystarczyła ofiara z jego … nogi. Do końca życia będzie zmagał się ze swoją niepełnosprawnością dokonując jednocześnie tak wiele w służbie potrzebującym. Bez takich „gigantów ducha” Polska nie byłaby w stanie się odrodzić. Jego proste, ale przeniknięte nauką Chrystusa słowa „Bądź dobry jak chleb” kształtowały i nadal kształtować będą kolejne pokolenia Polaków.

Figura św. Brata Alberta umieszczona przy bramie głównej miejscowego cmentarza w Roku Jubileuszowym przypomina jego owocne duchowo życie. Musi także budzić głęboką refleksję wśród przekraczających bramę z napisem PORTA VITAE – brama życia. Pośród codziennej krzątaniny często zapominamy, że o naszym zbawieniu i wiecznym szczęściu ostatecznie zdecyduje, czy dostrzegam w bliźnim brata i czy staram się być dla niego „dobry jak chleb” !?

Ps. Poświęcenie figury św. Brata Alberta w Trepczy zaplanowane zostało na dzień 1 listopada br. w uroczystość Wszystkich Świętych w obecności uczestników Mszy Świętej sprawowanej przy ołtarzu polowym na miejscowym cmentarzu o godz. 12:00.

/pr/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj