Konsul Generalny Niemiec w Sanoku

Konsul Generalny Niemiec w Sanoku

Konsul Generalny Niemiec dr Michael Groß odwiedził Sanok, by uczestniczyć w obchodach 25-lecia partnerstwa Sanoka i Reinheim. Podczas uroczystości w Sanockim Domu Kultury zabrał głos, by podziękować mieszkańcom obu miast za wieloletnią i owocną współpracę.

„Współpraca miast jest najlepszym przykładem doskonałych relacji partnerskich, powstałych między instytucjami i osobami prywatnymi z Polski i Niemiec po roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym, każdy jej uczestnik jest potencjalnym ambasadorem naszych stosunków bilateralnych i zaangażowania w ideę europejskich wartości“ – mówił dr Michael Groß.

Konsul mówił o wspólnym europejskim domu, opartym na sprawdzonych normach i wartościach i o tym, że podejmowanie współpracy takiej, jak pomiędzy Sanokiem i Reinheim, to budowanie mostów pomiędzy karajami – czlonkami Unii Europejskiej. Podkreślił, że stosunki polsko-niemieckie są obecnie intensywne i różnorodne w bardzo wielu dziedzinach.

„W ciągu minionych dziesięcioleci przeszliśmy daleką drogę. To udane pojednanie między nami jest jeszcze bardziej znamienne w obliczu cierpienia, jakiego Polska doświadczyła pod okupacją niemiecką podczas drugiej wojny światowej. Na ten cud pojednania pracowało wielu ludzi. Ten skarb wymaga stałej troski i uwagi obydwu stron“ – mówił Konsul Generalny Niemiec.

Swoje wystąpienie 7 lipca w Sanoku dr Michael Groß zakończył słowami: „Rządy w Warszawie i Berlinie przychodzą i odchodzą, a społeczeństwo obywatelskie pozostaje. Autentyczne spotkania i prawdziwy dialog między Niemcami i Polakami są fundamentem naszych relacji“.
Po uroczystości Konsul rozmawiał z burmistrzem Tomaszem Matuszewskim o realizacji wspólnych projektów miast partnerskich przy współpracy lub z patronatem Konsula Generalnego Niemiec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj