Spotkanie sanockiej młodzieży z niemieckimi rówieśnikami w Reinheim

Spotkanie sanockiej młodzieży z niemieckimi rówieśnikami w Reinheim

Na przełomie czerwca i lipca młodzi sanoczanie udali się do miasta partnerskiego Sanoka – Reinheim, gdzie spędzili osiem dni wspólnie z niemieckimi rówieśnikami. Pobyt był zorganizowany przez Juttę Kirsch z Urzędu Miasta w Reinheim przy finansowym wsparciu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Idea wyjazdu zrodziła się w ubiegłych latach i stanowiła odpowiedź na oczekiwania niemieckiej młodzieży, wyrażającej chęć bliższego poznania swoich wschodnich sąsiadów. Pod opieką nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku Karoliny Serafin uczniowie mogli szlifować język naszych zachodnich sąsiadów w najbardziej naturalny ze sposobów – poprzez rozmowę i integrację z kolegami z Niemiec. Poza młodzieżą z Sanoka i Reinheim w obozie uczestniczyli również uczniowie z innego niemieckiego miasta – Fürstenwalde.

Grupa z Sanoka zameldowała się na miejscu w sobotę 29 czerwca, niezwłocznie rozbijając obóz na terenie szkoły. Wstępnemu zapoznaniu służyły gry integracyjne i czas, spędzony wspólnie na basenie. W poniedziałek młodzież odwiedziła rezerwat przyrody Felsenmeer. Po wyczerpującym dniu nazajutrz oczekiwała atrakcja, w postaci wyjazdu do Frankfurtu. W mieście Goethego zwiedzono m.in. Kościół Świętego Pawła (miejsce obrad parlamentu w dobie Wiosny Ludów), Katedrę Cesarską, imponujące swoją nowoczesnością centrum bankowe oraz most Eisener Steg. Program turystyczny uzupełniła starówka.

Po tak intensywnym dniu środa upłynęła pod znakiem basenowego relaksu i regeneracji sił. Jednak już w czwartek młodzież udała się w pieszą wycieczkę do ekologicznego gospodarstwa rolnego rodziny Meisinger, oddalonego aż o 6 km od bazy! Wizyta stanowiła sposobność poznania tajników nowoczesnego i ekologicznego rolnictwa w Niemczech. Uwrażliwieniu na problemy ekologiczne, w tym w szczególności zmiany klimatyczne, służyła rozmowa z dziennikarką lokalnej gazety („Darmstädter Echo”), poświęcona szeroko pojętym zagadnieniom ochrony środowiska. Nie można nie wspomnieć przyjemności, jaką przyniosła degustacja lokalnych specjałów. Piątek przeznaczono na wizytę w uroczym Darmstadt; secesyjna zabudowa, Instytut Polsko-Niemiecki, Dom Hundertwassera to tylko najważniejsze z atrakcji, które zwiedzono w międzynarodowej grupie, pogłębiając przy okazji wzajemne relacje i doskonaląc kompetencje językowe. Zresztą – wobec rutyny każdego dnia, obejmującej wspólne przygotowywanie posiłków, sprzątanie, zmywanie naczyń, wieczorne zabawy i rozmowy – integracja sanockich uczniów z rówieśnikami z Reinheim i Furstenwalde zaowocowała nowymi znajomościami i przyjaźniami.

A co mają do powiedzenia uczestnicy?

„Dzięki takim doświadczeniom dowiadujemy się, że więcej nas jednoczy niż dzieli i dzięki takim obozom jesteśmy w stanie odkryć, że różnorodność to atut i należy się nim chlubić i dzielić się z innymi” – mówi Milena

„Uważam, że takie spotkania pozwalają w młodym wieku otworzyć oczy na świat – jego rozmaitość, różnorodność, piękność. Czuję, że ludziom brakuje właśnie takiej otwartości na nowości, zmiany. A takie przeżycie z pewnością pozwala zauważyć, jak wiele dobra może skrywać coś, czego jeszcze nie znamy” – twierdzi Wiktoria

„W istocie korzyści płynące z takich wyjazdów są niezaprzeczalne. Na przekór słowu „projekt”, nasuwającemu skojarzenia ze żmudną pracą, dokumentacją i realizacją planu, obóz bilateralny niesie ze sobą możliwość wydatnego poszerzenia kompetencji językowych, poszerzenia horyzontu kulturowego, poznania innych tradycji i zwyczajów, służąc rozwijaniu postawy ciekawości świata i tolerancji. Co więcej, w stosunkach z zachodnim sąsiadem, obarczonych siłą rzeczy historycznymi zaszłościami, służy przełamywaniu stereotypów, wzajemnemu poznaniu i budowaniu wspólnoty w oparciu o podzielane wartości i ideały. Nawiązane znajomości i przyjaźni będą owocować w przyszłości, zarówno dla sanoczan, jak i mieszkańców partnerskiego miasta – Reinheim. Pozwala to wyrażać nadzieję, że współpraca na linii Sanok – Reinheim – Furstenwalde także w kolejnych latach znajdzie należytą formułę. W planie na przyszły rok znajduje się projekt podobnego spotkania, tym razem w Sanoku. O zasadności takiego spotkania przekonuje entuzjastyczne przyjęcie pomysłu ze strony młodzieży, tak polskiej, jak i niemieckiej.” – mówi Karolina Serafin.

„Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”.

logo

Karolina Serafin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj