„W krainie bocianów

Nieistniejącym szlakiem do Zatoki Victoriniego

W NIEDZIELĘ ZA MIASTO Z PRZEWODNIKIEM PTTK
Nieistniejącym szlakiem do Zatoki Victoriniego 21 lipca 2019 wycieczka piesza

W programie:
– przejazd autokarem na trasie: Sanok – Zagórz – Lesko – Olszanica – Łobozew Górny – Teleśnica Oszwarowa,
– przejście piesze na odcinku: Teleśnica Oszwarowa – zbocza Pasma Stożka – Zatoka Victoriniego (miejsce po nieistniejącej wsi Sokole) – Dolina Paniszczówki – Wydrne.
trasa ŚREDNIO TRUDNA, czas przejścia – ok. 5 godz., punkty do GOT – 13.

Wpisowe:
25 zł (dzieci i Członkowie PTTK)
30 zł (przyszli Członkowie PTTK )

Świadczenia:
bezpłatna usługa przewodnicka
Kol. Stanisław Sieradzki
transport i ubezpieczenie NNW.

Każdy z uczestników powinien posiadać:
– dobry stan zdrowia i kondycję fizyczną (wycieczka górska),
– odpowiedni do wędrówki oraz warunków pogodowych strój (nakrycie głowy chroniące przed słońcem, peleryna od deszczu) i obuwie turystyczne,
– wyżywienie, duży zapas picia oraz kijki

Uwaga!!! Obowiązkowe zapisy w biurze Oddziału PTTK (ul. 3 Maja 2) w Sanoku
lub pod nr tel. 13 463 21 71 do piątku 19 lipca 2019 r. (tj. do godz. 14.00).

Zbiórka uczestników na parkingu pod Kauflandem (ul. Królowej Bony 10) w Sanoku o godz. 7:45. Wyjazd o 8:00. Powrót do Sanoka ok. godz. 18:00.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki, jej skrócenia lub odwołania wyjazdu w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych lub innych przyczyn niezależnych.

Zaproszenie na wycieczkę:

Przewodnik Stanisław Sieradzki: zapraszam na wycieczkę w tajemnicze i niezwykle urokliwe miejsce Zalewu Solińskiego, do którego nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Miejscem tym jest niewątpliwie Zatoka Victoriniego, której okolice, jak również i sama zatoka związane są z położeniem dawnej, dzisiaj nieistniejącej wsi Sokole. To właśnie tutaj w okresie międzywojennym stał okazały pałac, w którym mieściła się stacja turystyczna Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Po II wojnie światowej miejsce to docenił Henryk Victorini, który na początku lat sześćdziesiątych, między innymi z materiałów, pochodzących z rozbieranego pałacyku wybudował dom, w którym zamieszkał i był przez długie lata jedynym mieszkańcem tej wspaniałej pod względem krajobrazowym okolicy. Wybudowany dom stoi do dzisiaj, ale Henryka Victoriniego (określanego również bieszczadzkim „zakapiorem”) już tam nie ma – przeniósł się kilka lat temu do niedalekiego Paniszczowa, dawnej ludnej wsi, która obecnie nie istnieje. Okolice Zatoki Victoriniego otaczają malownicze wzgórza, przypominające według niektórych „królewską koronę”, wyrzeźbioną przez naturę wśród gór. Te wyniosłe wzniesienia nazywane są Stożkami. Tak więc uczestnicy wycieczki będą mogli poznać piękno tej okolicy, gdzie dzisiaj jedynym „gospodarzem” jest przyroda. Dodać również trzeba, że z trasy naszej wycieczki będziemy się rozkoszowali wspaniałymi widokami na Zalew Soliński, może jednymi z najlepszych w prawobrzeżnej jego części. Zobaczymy również jedną z najładniejszych dolin w Bieszczadach, jaką jest dolina Paniszczówki, poznamy jej osadniczą historię oraz jej obecne walory przyrodnicze. Wycieczkę zakończymy w dolinie potoku Czarnego, w przysiółku Polany – Wydrne, przez który przebiega mała obwodnica bieszczadzka. Jeszcze na koniec naszej wycieczki, zajrzymy do samej wsi Polana, aby zobaczyć jedną z najstarszych, a istniejących obecnie cerkwi drewnianych w Bieszczadach. Jak widać atrakcji turystycznych na wycieczce szykuje się wiele, więc gorąco zachęcam do wzięcia w niej udziału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj