Harcerze uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Sanoccy harcerze uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, pełniąc wartę przy pomniku Synom Ziemi Sanockiej. – To ważna rocznica. Pamięć o niej to upamiętnienie milionów ofiar, wśród których były tysiące mieszkańców Sanoka i Ziemi Sanockiej – mówi harcmistrz Krystyna Chowaniec.

Jak podają źródła historyczne -1 września 1939 o 4.45, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss, uderzyły na Polskę. Atak był wspomagany zorganizowanymi nalotami bombowymi Luftwaffe na większość miast polskich, węzłów kolejowych i osiedli fabrycznych. symbolem ataku Niemiec stało się uderzenie na polską składnicę wojskową Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku, rozpoczęte o godzinie 4.45 strzałami pancernika „Schleswig-Holstein”, który z kurtuazyjną wizytą wpłynął do portu w Gdańsku kilka dni wcześniej.

Sanoccy harcerze o godzinie 4.45 złożyli kwiaty, zapalili znicze i wystawili wartę honorową przy pomniku „Synom Ziemi Sanockiej poległym i pomordowanym za Polskę w latach 1939-1945″. Wartę pełnili przez cały dzień, do godziny 18.00.