Harcerze uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Harcerze uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Sanoccy harcerze uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, pełniąc wartę przy pomniku Synom Ziemi Sanockiej. – To ważna rocznica. Pamięć o niej to upamiętnienie milionów ofiar, wśród których były tysiące mieszkańców Sanoka i Ziemi Sanockiej – mówi harcmistrz Krystyna Chowaniec.

Jak podają źródła historyczne -1 września 1939 o 4.45, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss, uderzyły na Polskę. Atak był wspomagany zorganizowanymi nalotami bombowymi Luftwaffe na większość miast polskich, węzłów kolejowych i osiedli fabrycznych. symbolem ataku Niemiec stało się uderzenie na polską składnicę wojskową Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku, rozpoczęte o godzinie 4.45 strzałami pancernika „Schleswig-Holstein”, który z kurtuazyjną wizytą wpłynął do portu w Gdańsku kilka dni wcześniej.

Sanoccy harcerze o godzinie 4.45 złożyli kwiaty, zapalili znicze i wystawili wartę honorową przy pomniku „Synom Ziemi Sanockiej poległym i pomordowanym za Polskę w latach 1939-1945″. Wartę pełnili przez cały dzień, do godziny 18.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj