Jak poradzić sobie z segregacją odpadów w blokach? – Ciechanów sprawdza pilotażowy system

Jak poradzić sobie z segregacją odpadów w blokach? – Ciechanów sprawdza pilotażowy system

W Ciechanowie trwa pilotażowy program, który ma skłonić mieszkańców bloków do segregacji odpadów. Daje bardzo dobre efekty.

„Po 3 miesiącach funkcjonowania na części osiedla „Płońska” w Ciechanowie Pilotażowego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów T-Master liczba segregujących śmieci gospodarstw domowych sięgnęła 90 proc.” – chwali się ciechanowski magistrat.

Ponadto wolontariusze Fundacji Łydynia przeprowadzili anonimową ankietę wśród mieszkańców, w której wzięło udział 270 osób, czyli 90 proc. użytkowników nowego systemu. Opinie ankietowanych w zdecydowanej większości są pozytywne i wskazują na skuteczność systemu motywującego do segregacji odpadów.

Firma T4B, która pilotażowo wdrożyła w Ciechanowie rozwiązanie z zastosowaniem inteligentnych pojemników, podkreśla, że prawie 83 proc. ankietowanych nie chciałoby powrotu do starego systemu na swoim osiedlu. Prawie 65 proc. przyznaje, że nie segregowało odpadów przed wprowadzeniem programu. Prawie 83 proc. ankietowanych wskazuje na walory estetyczne, a prawie 71 proc. potwierdza, iż czuje się bezpieczniej na swoim osiedlu dzięki monitoringowi zainstalowanemu w celach zabezpieczenia nowych pojemników. 84 proc. pytanych mieszkańców stwierdziło, że z całą pewnością poleciliby system innym osiedlom w swoim mieście.

System uruchomiono 11 maja. Start programu poprzedzony był akcją informacyjną zorganizowaną przez producenta systemu we współpracy z Fundacją Łydynia, urzędem miasta oraz Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Odbył się m.in. piknik ekologiczny, podczas którego wolontariusze instruowali mieszkańców w kwestiach obsługi pojemników, segregacji oraz wręczali pakiety kodów kreskowych. Przez 3 miesiące urząd miasta obserwował postępy mieszkańców w segregacji. Poziom selektywnej zbiórki odpadów w średniej wysokości 48 proc. osiągnięto po miesiącu funkcjonowania systemu.

Mieszkańcy otrzymali naklejki z indywidualnymi kodami kreskowymi, za pomocą których otwiera się zamontowane na osiedlu nowoczesne pojemniki na odpady poszczególnych frakcji. Naklejkę umieszcza się na worku, a dany pojemnik otwiera się po zbliżeniu jej do czytnika. Po wrzuceniu śmieci do pojemnika i zamknięciu wrzutni, są one ważone.

W sierpniu, na wszystkich klatkach schodowych, w każdym z 8 bloków objętych programem, pojawiły się plakaty z wynikami lipcowej segregacji.

System wskazał gospodarstwa domowe, których aktywności w ogóle nie zarejestrowano. Zarząd TBS skierował pisma przypominające mieszkańcom, iż nowy prowadzony pilotażowo system segregacji odpadów jest obligatoryjny i zachęcił do aktywnej segregacji.

Pod koniec sierpnia producent wykonał pierwsze kontrole jakości, sprawdzając poprawność zadeklarowanej przez mieszkańców frakcji w workach opatrzonych kodami kreskowymi. Wykorzystał do tego stworzoną przez siebie aplikację. To kolejny krok mający na celu uszczelnienie procesu segregacji.

Rozwiązanie, pierwsze takie w Polsce i najprawdopodobniej na świecie, ma skutecznie zachęcić mieszkańców budynków wielorodzinnych do segregacji. Cel jest taki, by dzięki kodom przypisanym do danego gospodarstwa, każde z nich segregowało odpady i robiło to rzetelnie.

Rozliczanie mieszkańców z segregacji odpadów za pomocą kodów kreskowych od lat funkcjonuje w zabudowie jednorodzinnej. Ciechanowski projekt, dzięki zastosowaniu specjalnych pojemników, umożliwia w podobny sposób rozliczanie mieszkańców zabudowy wielorodzinnej.

Na osiedlach wielorodzinnych trudno zweryfikować, kto i w jakim stopniu rzeczywiście segreguje odpady. W Ciechanowie segregację odpadów deklarują prawie wszyscy mieszkańcy miasta, ale tylko część deklarujących to faktycznie je segreguje. Wprowadzone w tym mieście pilotażowe rozwiązanie jest odpowiedzią na ów problem. Władze Ciechanowa zwracają uwagę, że tzw. opłata śmieciowa w przypadku segregowania jest w tym mieście dużo niższa niż w przypadku braku segregacji. Obecnie to 13 zł od mieszkańca segregującego śmieci oraz 25 zł za każdą osobę, która nie segreguje odpadów.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj