Segregacja śmieci w małym mieszkaniu

Segregacja śmieci w małym mieszkaniu

Segregowanie śmieci to prosta czynność, dzięki której możemy pomóc środowisku, ale też zmniejszyć comiesięczne koszty wywozu odpadów. Czytelnik zadał nam pytanie, gdzie segregować śmieci, jeżeli mamy małe mieszkanie i mało miejsca.

W większości polskich domów kubeł na śmieci znajduje się w szafce lub w dużej szufladzie pod zlewem. Nie jest to jedyne miejsce, w którym można trzymać kosze. Podpowiadamy kilka rozwiązań.

Nie tylko kuchnia

Większość z nas przyzwyczajona jest do tego, że kosz na śmieci znajduje się w kuchni. Jeżeli chodzi o wyrzucanie resztek jedzenie, nie wyobrażamy sobie innego miejsca, ale w przypadku makulatury lub plastikowych butelek możliwości jest więcej. Makulaturę można składać przy np biurku, a tradycyjny kosz można zastąpić np. ławką z trawy morskiej, wikliny, ładnymi pudełkami, dekoracyjną skrzynią czy siedziskiem.

Nie możesz ukryć? Wyeksponuj!

Ta zasada zawsze sprawdza się w urządzeniu wnętrz. Czasem choćbyśmy dwoili się i troili, nie uda się nam pewnych elementów schować. Możemy ładne pojemniki ustawić poza szafkami. Jeżeli segregujemy śmieci w domu i mamy większą przestrzeń, możemy kupić kosze w kolorach adekwatnych do przyjętej kolorystyki kontenerów z surowcami. Domownicy nie będą się mylić, a dzieciom będzie łatwiej się przestawić i wyrobić sobie nawyk segregacji. Natomiast przy bardzo ograniczonym metrażu możemy zdecydować się na jeden ładny kosz na surowce wtórne, który ustawimy w widocznym miejscu.

Zmiana nawyków

Zdarza się, że wprowadzenie jakiegokolwiek nowego rozwiązania, które ma umożliwić segregowanie śmieci, jest niewykonalne, bo przestrzeń jest wyjątkowo mała i w pełni wykorzystana. W takich sytuacjach pozostaje wprowadzenie wśród domowników nowych nawyków dotyczących wyrzucania odpadków.

W małej kuchni można ograniczyć się do dwóch koszy. Do jednego wrzucać wszystkie surowce wtórne, a do drugiego odpady, które nie nadają się do recyklingu. Segregujemy śmieci w momencie wyrzucania ich do kontenera.

Zawsze, bez względu na liczbę koszy w domu, pamiętajmy o zgniataniu butelek, puszek i kartonikach po sokach czy mleku, żeby ich transport był tańszy.

ew

Reklama

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj