Do 12 września można zgłaszać kandydatów do samorządowej Nagrody im. Grzegorza Palki

Jeszcze do 12 września można zgłaszać kandydatów do prestiżowej Nagrody im Grzegorza Palki za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego. Jest to już XXII edycja nagrody zwanej samorządowym Oscarem.

Nagroda nadawana jest przez Ligę Krajową – organizację zrzeszająca Ligi Miejskie i Ligi Wiejskie, opierającą swoją działalność o hasło: „Rodzina – Wspólnota lokalna – Ojczyzna”.

Nagroda przyznawana jest raz w roku w trzech kategoriach: w dziedzinie ogólnopaństwowej, w dziedzinie działalności samorządowej o wymiarze ogólnokrajowym oraz w kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym.

Nagrodę im. Grzegorza Palki stanowi medal ze srebra oraz dyplom. Przyznawane są także wyróżnienia.

Nagroda jest przyznawana osobom, które w swych dokonaniach na rzecz rozwoju samorządności np. poprzez opracowania naukowe, ustawodawcze lub sprawne zarządzanie, przyczyniają się do propagowania i ugruntowania idei samorządności w Polsce.

Jak podkreślają fundatorzy nagrody, o jej charakterze i jakości świadczą przede wszystkim jej dotychczasowi laureaci, którymi byli m.in.: śp. Prezydent RP Lech Kaczyński, premier Jerzy Buzek, ambasador USA Daniel Fried, śp. prof. Jerzy Regulski, śp. prof. Michał Kulesza, prof. Irena Lipowicz, śp. minister Grażyna Gęsicka, prof. Hubert Izdebski, minister Elżbieta Rafalska, minister Jerzy Kwieciński oraz wielu wybitnych samorządowców z gmin, powiatów i województw.

Patronat nad Nagrodą objął Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego oraz ogólnopolskie organizacje samorządowe, będące stroną Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego: Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP i Związek Województw RP, jak również miasto Łódź.

W tym roku będzie miała miejsce XXII edycja Nagrody im Grzegorza Palki. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 6 października 2019 r. o godz. 11, tradycyjnie w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie.

Regulamin Nagrody znajduje się na stronie Ligi Krajowej, zgłoszenia kandydatów można nadsyłać do 12 września na adres pocztowy lub e-mailowy organizatora: Liga Krajowa, 42-200 Częstochowa al. Najświętszej Maryi Panny 22; e-mail: biuro@ligakrajowa.org.pl

Nagrodę ustanowiono w 1997 r., a jej patron Grzegorz Palka to tragicznie zmarły prezydent Łodzi.

Jak podkreślają fundatorzy nagrody Grzegorz Palka – pierwszy prezydent Łodzi w III Rzeczpospolitej był „jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego samorządu terytorialnego, który położył nieocenione zasługi w organizowaniu od podstaw wspólnoty samorządowej w drugim co do wielkości mieście w Polsce”.

„Łódź zawdzięcza Mu, dzięki Jego prawości, pracy i uzdolnieniom oraz wzorowemu zarządzaniu miastem, wiele oryginalnych rozwiązań organizacyjnych i finansowych. Był twórcą i wieloletnim prezesem Unii Metropolii Polskich. Zabiegał o poszerzenie uprawnień samorządu terytorialnego i szans rozwojowych wspólnot lokalnych w Polsce” – przypomina Liga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj