KARPACKA GRUPA FILMOWA ZNOWU W AKCJI!

KARPACKA GRUPA FILMOWA ZNOWU W AKCJI!

Powstała w 2014 roku z inicjatywy: Łukasza Grudysza i Rafała Gużkowskiego. Karpacka Grupa Filmowa znana jest z krótkometrażowych produkcji, przedstawiających ciekawych ludzi i zwykłe – niezwykłe miejsca w naszym regionie.

W ubiegłym roku działali prężnie, tworząc filmy bazujące na zagadnieniach związanych z ekonomią społeczną, mieliśmy również okazję zapoznać się z ich twórczością podczas pokazów filmowych w Biurze Wystaw Artystycznych w Sanoku, czy w artKinie w Krośnie. W tym roku prezentowali swój dorobek w trakcie V Karpackiego Festiwalu Filmowego na Karpackich Klimatach, jednocześnie twórczo skupiając się na edukacji ekologicznej w Bieszczadach. Obecnie realizują projekt filmowy, dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

„KRAINA GÓRNEGO SANU”

Bieszczady znane, a nieznane. Miejsca, gdzie docierają tylko prawdziwi wielbiciele naszych gór. Bajkowe plenery, letnie burze, San zaczynający swój bieg od paru kropel w źródełku gdzieś na granicy polsko – ukraińskiej, napotkane przypadkiem stado żubrów czy jelenie rogi, widoczne gdzieś ponad karpacką łąką…

A do tego wszystkiego opowieść o wędrówce ojca z synem wzdłuż górnego biegu Sanu, od Sianek aż po Rajskie, będąca jednocześnie historią o dorastaniu i wchodzeniu w męską dorosłość w starciu z dzikością natury…

Zdjęcia do filmu realizowane były z takim właśnie zamysłem na przełomie lipca i sierpnia, przy współpracy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, Strażą Graniczną oraz Nadleśnictwami Lutowiska i Stuposiany. Film nie tylko przedstawi miejsca, które nie są jeszcze turystycznie bardzo znane, a mają swój niesamowity klimat i historię – będzie również uczył, jak zachowywać się w dzikich (choć na terenie parku narodowego) Bieszczadach, na granicy Unii Europejskiej, gdzie Ukraina prześwituje przez korony drzew.

CO ZOBACZYMY W FILMIE?

Film przedstawia krainę górnego Sanu, rozpoczynającego swój bieg umownie w Siankach, stanowiącego linię granicy polsko – ukraińskiej i płynącego aż do zbiornika w Solinie. Twórcy skupili się na przestawieniu historii, fauny i flory takich miejsc jak Beniowa, Tarnawa czy też dalej – Krywe i Hulskie. Pokazać chcą niezwykłe piękno torfowisk, przekazać opowieści o opuszczonych wioskach, po których pozostały ruiny cerkwi lub zapomniane cmentarze. Film oddawać będzie naturę dzikich Bieszczad, gdzie w naturalnym środowisku spotkać można jelenie, żubry, wilki oraz niedźwiedzie, a przy ogniu, który łączy i jednoczy wszystkich wędrowców, posłuchać słów regionalnych pieśni i dźwięków gitary.
Premiera filmu planowana jest na przełom października i listopada 2019 roku. Za udźwiękowienie odpowiada aktor Kamil Dobrowolski znany z węgierskiego Oskarowego filmu Syn Szawła, a muzykę do filmu tworzyć będzie Paweł Steczkowki. Film będzie można obejrzeć na pokazach, zorganizowanych w Krośnie i w Sanoku a następnie w TVP.

Kierownik Planu
Laura Starowiejska

KARPACKA GRUPA FILMOWA ZNOWU W AKCJI!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj