Nowe środki dla samorządów

Nowe środki dla samorządów

Środki z rządowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów trafią do szerszego niż dotąd grona odbiorców, w tym do samorządów. Rozszerzony zostanie także zakres prac, na które można otrzymać wsparcie z tego funduszu.

Dofinansowanie z niego obejmie m.in. wzmocnienia ścian w budynkach z „wielkiej płyty”, montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii oraz remonty budynków komunalnych.

Tak zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów. – Rząd pomoże poprawić jakość życia około 12 mln Polaków mieszkających w blokach z wielkiej płyty. Nowe przepisy w istotny sposób przyczynią się do zmniejszenia ubóstwa energetycznego. Dofinansowanie będzie można też otrzymać na ocieplenie budynków, podłączenie do sieci cieplnej oraz na zamontowanie mini instalacji odnawialnych źródeł energii, mogą to być np. panele fotowoltaiczne – mówił po przyjęciu projektu przez rząd minister inwestycji i rozwoju Jerzy  Kwieciński.

Wsparcie z Funduszu Termomodernizacji i Remontów na remonty mieszkalnych budynków komunalnych będą mogły otrzymać m.in. samorządy. Gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć. W przypadku, gdy budynki komunalne, które będą poddawane remontom, są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia.

O wsparcie na remonty (premie) będą mogły ubiegać się także wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma gmina – obecnie nie jest to możliwe.

Zmiana przewiduje także dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii. W takich przypadkach premia termomodernizacyjna wyniesie nie 16 proc., ale 21 proc. wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Ustawa premiuje inwestycje prowadzące do zmniejszenia zużycia energii na ogrzewanie budynków. Celem jest zwiększenie liczby takich inwestycji, a docelowym efektem ma być „ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach”.

Wsparcie „bloków z wielkiej płyty” będzie przeznaczone na „wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew”. Dodatkowa premia będzie przyznawana w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych, a jej wartość będzie stanowiła 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew.

„Przeprowadzenie takich robót zwiększa bezpieczeństwo użytkowania budynków z płyt prefabrykowanych, zwłaszcza w sytuacji gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia stanowiące dodatkowe obciążenie dla łączników będących elementami płyty wielowarstwowej” – informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

W najbliższych 10 latach (2020-2029) budżet Funduszu Termomodernizacji i Remontów wyniesie 3,2 mld zł, z czego około 2,2 mld zł dotyczy inwestycji objętych nowelizacją ustawy. Na te 2,2 mld zł składa się m.in. dofinansowanie remontów zasobów komunalnych i montaż kotew wzmacniających połączenia w budynkach z wielkiej płyty.

Budownictwo wielkopłytowe – raport o stanie technicznym: https://budowlaneabc.gov.pl/budownictwo-wielkoplytowe-raport-o-stanie-technicznym

jmk/

Na podstawie: MIiIR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj