Spotkanie autorskie Joanny Bator

Spotkanie autorskie Joanny Bator

6 września 2019 roku miało miejsce kolejne spotkanie z cyku „Autorzy bestsellerów w Bibliotece i Księgarni Autorska”. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć panią Joannę Bator – pisarkę, laureatkę wielu nagród literackich.

Wizyta Joanny Bator w Sanoku rozpoczęła się od Księgarni Autorskiej, gdzie na pisarkę czekało grono miłośników jej twórczości. Tam, przy filiżance kawy, od razu rozpoczęła się rozmowa. Czytelnicy mieli możliwość zadania nurtujących ich pytań, a także zdobycia autografów.

Następnie odbyło się spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku. Autorkę oraz zgromadzonych gości przywitał dyrektor Leszek Puchała, po czym oddał głos prowadzącej spotkanie dr Jolancie Mazur-Fedak. Po krótkim przedstawieniu dorobku autorki rozpoczęła się właściwa dyskusja, a pierwszy poruszony w niej temat dotyczył Japonii. Joanna Bator zdradziła, od czego rozpoczęła się jej fascynacja tym krajem i jak doszło do tego, że mogła odbywać tam stypendium naukowe. Wspomniała też, że to tam powstała jej pierwsza książka, „Piaskowa góra”. Autorka opowiadała również o tym, jak wygląda proces powstawania jej powieści. Okazuje się, że wszystko zaczyna się… od jednego słowa bądź zdania. To wokół niego układa się cała historia, bez wcześniejszego dokładnego planowania i rozpisywania kolejności poszczególnych scen. W następnej części rozmowy pojawiły się również wątki ekranizacji powieści „Ciemno, prawie noc” (z której sama autorka jest zadowolona), postaci kobiecych w jej książkach oraz wszechobecnego w nich (pod różnymi postaciami) mroku.

W trakcie spotkania Joanna Bator została poproszona o przeczytanie fragmentów dwóch swoich książek: „Purezento” oraz „Ciemno, prawie noc”. Dzięki temu uczestnicy mogli choć w pewnym stopniu poznać styl pisarki i z pewnością zostali zachęceni do sięgnięcia po jej twórczość.

Tradycyjnie spotkanie zakończyły pytania zadawane autorce przez publiczność. Najbardziej zaskakujące, również dla Joanny Bator, było to o ilość jej zwierząt domowych (pisarka ma obecnie osiem kotów). Następnie do autorki ustawiła się kolejka osób pragnących zdobyć autograf.

Emilia Wituszyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj