Więzienie w Sanoku. Wydano pozwolenie na budowę

Więzienie w Sanoku. Wydano pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowa więzienia w Sanoku zostało już wydane. Jedno z najnowocześniejszych jednostek penitencjarnych w kraju ma pomieści około tysiąca skazanych. Budynek w przyszłości będzie miał możliwość rozbudowy.

Na budowę zakładu karnego w Sanoku opracowano dokumentacje projektową. Projekt opracowywało konsorcjum firm: Urban Project Sp. z o.o. z Sanoka i Studio Architektury Archi Group Chrobak Marek z Rzeszowa.

– Jeśli chodzi o stan zaawansowania inwestycji to zostało wydane pozwolenia na budowę, które stało się prawomocne w dniu 21 sierpnia 2019 r.  Obecnie czekamy na informację o finansowaniu inwestycji. Finansowanie ma być z budżetu więziennictwa. W momencie gdy decyzje takie będą podjęte, uruchomimy procedurę wyłonienia wykonawcy. Będzie to miało oczywiście formę przetargu. Procedura ta trwa około 6 miesięcy. Po tym okresie rozpoczną się prace budowlane – wyjaśnia mjr Jarosław Wójtowicz, Rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie.

Więzienie w Sanoku

Zakład Karny w Sanoku będzie jedną z najnowocześniejszych jednostek penitencjarnych w kraju. Projekt zakłada, że jednostka pomieści około tysiąca skazanych z możliwością rozbudowy w przyszłości. Więzienie ma zostać zlokalizowane na obrzeżach miasta przy ulicy Stróżowskiej. Na terenie jednostki oprócz pawilonów mieszkalnych zostanie utworzona cała infrastruktura niezbędna do funkcjonowania zakładu karnego: pomieszczenia administracyjne, magazyny, strzelnica, zaplecze socjalne dla funkcjonariuszy i pracowników, warsztaty, parkingi, infrastruktura elektroniczna i ochronna dla zapewnienia bezpieczeństwa.

– Dodatkowo przy zakładzie powstanie hala produkcyjna o powierzchni 4 tysiące metrów kwadratowych, w której zatrudniani będą osadzeni w ramach rządowego programu “Praca dla więźniów”. Według szacunków resortu w hali może pracować od 300 nawet do 600 więźniów. W ten sposób osadzeni będą mogli zarobić na swoje utrzymanie. Dzięki programowi przedsiębiorcy zatrudniający skazanych będą mogli uzyskać ulgi do 40% kosztów zatrudnienia więźnia – dodaje rzecznik.

Wielu mieszkańców ma obawy co do powstania wiezienia w mieście. Niepokoją się o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i swoich rodzin. Pojawiały sie również głosy, że tereny, na których powstanie zakład karny powinny zostać wykorzystane w inny sposób, jak chociażby na budowę mieszkań, których w Sanoku brakuje. Z drugiej zaś strony więzienie może stanowić zysk dla lokalnych przedsiębiorców, nie tylko tych, którzy zdecydują się zatrudniać skazanych.

– To rynek zbytu na produkty i usługi niezbędne do funkcjonowania zakładu – począwszy od dostaw chleba skończywszy na specjalistycznych usługach wyspecjalizowanych firm. Funkcjonujący w lokalnym środowisku zakład karny to również potencjalny pracodawca. Planuje się, że załoga będzie liczyła ok 350 osób. Trzeba pamiętać, że chociaż część zatrudnionej kadry będą to osoby z doświadczeniem zawodowym – to z pewnością dla wielu osób będzie to szansa na zatrudnienie – dodaje na koniec.
dcz

5 KOMENTARZE

 1. Więzienie, więzienie, więzienie
  Jest na budowę pozwolenie!
  Kiedy dożyję skromnej emerytury,
  Ukradnę batonik, przyjmą mnie gościnne mury
  Będę miał dach nad głową, wikt i opierunek
  I nadzieję, że od kolegów nie dostanę w skórę
  Tak na poważnie to sanoczanie
  Praca niejednemu tam się dostanie
  Na dworcu co jest jak wyszywany
  Schronienie znajdą skazanych żony i mamy
  W okolicy kurortu, mieszkań spadną ceny
  Niejeden sanoczanin o mieszkaniu marzy, to wiemy
  Więc same korzyści widzę sanoczanie
  Obiekt penitencjarny niech na powstanie! 

 2. Nie ma usprawiedliwienia dla tej budowy. To wypadkowa lansu politycznego (źle obliczonego), lekkomyślności, żeby nie powiedzieć: bezmyślności, i pychy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj