Od dziś dostajemy wyższe pensje. Niższy PIT

Od dziś dostajemy wyższe pensje. Niższy PIT

Dziś wchodzi w życie ustawa obniżająca PIT. Prezydent podpisał nowelizację obniżającą PIT z 18 do 17 proc. i podwyższającą ponad dwukrotnie koszty uzyskania przychodów.

Nowa stawka podatkowa będzie dotyczyć wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, w tym również emerytów, rencistów oraz przedsiębiorców, którzy w zakresie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie wybrali podatku liniowego czy też ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Według rządowych szacunków beneficjentami zmian będzie około 25 mln podatników.

Ustawa wprowadza również regulacje, które określają nową wysokość podwyższonych miesięcznych oraz rocznych kosztów pracowniczych.

W odniesieniu do pracowników, którzy uzyskują przychód z pracy z tytułu jednej umowy o pracę, podwyższono koszty podstawowe z 111,25 zł miesięcznie do 250 zł miesięcznie, natomiast w skali roku z 1 335 zł do 3 000 zł.

W przypadku pracowników, którzy uzyskują przychody z pracy równocześnie z kilku umów, koszty za rok podatkowy nie mogą przekroczyć 4 500 zł. Koszty uzyskania przychodów dla pracowników dojeżdżających z innej miejscowości niż ta, w której znajduje się zakład pracy, zostały zwiększone z 139,06 zł miesięcznie do 300 zł miesięcznie, natomiast za rok podatkowy wyniosą łącznie nie więcej niż 3 600 zł. Koszty te w przypadku wieloetatowców, dojeżdżających z innej miejscowości do zakładu pracy oraz podatników nie otrzymujących dodatku za rozłąkę nie mogą przekroczyć 5 400 zł.

Wprowadzanych właśnie zmian podatkowych obawiają się samorządowcy. „Obniżki podatków są niewątpliwie korzystne dla obywateli. Chcemy jednak zwrócić uwagę, że koszty decyzji Rządu RP w tym zakresie ponoszą w dużej części samorządy terytorialne” – podkreślają wójtowie i burmistrzowie w stanowisku przyjętym na Kongresie Gmin Wiejskich.

Obniżenie PIT oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodów będzie kosztowało w sumie 9,6 mld zł, w tym 4,8 mld zł stracą budżety samorządowe.

Zmiana podatku z 18 do 17 proc. Ile zyskasz rocznie

Przy minimalnym wynagrodzeniu sięgającym 2 250 zł brutto (minimalna płaca w 2019 r.) w portfelu zostanie rocznie 472 zł;

Przy miesięcznej pensji wynoszącej 4 765 zł brutto (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.) będzie to 732 zł.

Źródło Serwis Samorządowy PAP

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj