Sanoczanie gośćmi Konsula Generalnego Niemiec
W Krakowie, w Muzeum Inżynierii Miejskiej odbywają się uroczystości z okazji Dnia Jedności Niemiec. Na zaproszenie Konsula dr. Michaela Großa uczestniczy w nich delegacja sanoczan.
Konsul Michael Groß w swoim przemówieniu nawiązał do II wojny światowej. Przeprosił za słowa „Niemcy, Niemcy ponad wszystko”. Mówił o potrzebie, wręcz konieczności pokojowej współpracy między narodami. O potrzebie jedności mówił także Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Konsul Michael Groß był gościem burmistrza Tomasza Matuszewskiego podczas obchodów 25-lecia partnerstwa Sanoka i Reinheim. Zwrócił wówczas uwagę na występ Zespołu Tańca Ludowego „Sanok” – kilka tygodni później tancerze otrzymali zaproszenie do udziału w uroczystości upamiętniającej Dzień Jedności Niemiec, które konsulat organizuje 1 października w Krakowie.
Z okazji Dnia Jedności Niemiec Burmistrz Tomasz Matuszewski podarował Konsulowi pamiątkowy grawer ton oraz okolicznościowy adres:
„Jestem zaszczycony, uczestnicząc w uroczystościach z okazji Dnia Jedności Niemiec w Krakowie. Jest to doskonała okazja nie tylko do świętowania, ale także do refleksji nad historią, rozwojem demokracji, rozwiązywaniem konfliktów i poszukiwaniem wartości, które cementują wspólnotę.
Dziękuję Panu Konsulowi Generalnemu za zaproszenie sanoczan. Odczytuję ten gest jako docenienie wieloletniej partnerskiej współpracy Sanoka z Reinheim, która sprzyja nawiązywaniu kontaktów na szczeblu lokalnych społeczności, a tym samym umacnianiu fundamentu, na którym wspiera się gmach zjednoczonej Europy.
W tak ważnym Dniu, obchodzonym na pamiątkę zjednoczenia Niemiec, życzę Panu Konsulowi satysfakcji z pełnionej służby dyplomatycznej oraz wielu sukcesów w pracy, dzięki której umacniają się dobre relacje między ludźmi, znikają bariery, a rodzą się przyjaźnie”.
Wraz z burmistrzem Tomaszem Matuszewskim w obchodach Dnia Jedności Niemiec w Krakowie na zaproszenie Konsula uczestniczą zastępca burmistrza Grzegorz Kornecki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Grzegorz Kozak, wicestarosta sanocki Janusz Cecuła oraz Wiesława Skorek i Andrzej Ostrowski.
Coś pozytywnego można! Można!
Sanoczanie są na scenie
Takie info sobie cenię
Kulturalne wydarzenie
Dla narodów zjednoczenie
Niech esanok się pouczy
że na darmo się nie włóczy
Burmistrz oraz świta jego
Będzie z tego coś cennego