Jak skutecznie wykorzystywać drony do pomiaru smogu - instrukcja dla JST

Jak skutecznie wykorzystywać drony do pomiaru smogu – instrukcja dla JST

Jak wykorzystywać drony do walki ze smogiem i jak przygotować przetarg dla usługi pomiaru smogu – m.in. takie wskazówki znalazły się w opracowaniu przygotowanym w ramach DroneLAB Środowisko.

Po miesiącach konsultacji, spotkań i badań eksperci DroneLAB Środowisko opracowali dokument, który zawiera rekomendacje dotyczące stosowania bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w walce ze smogiem, a także wskazówki do specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) dla usługi pomiaru smogu.

Zalecenia zawarte w dokumencie zostały zebrane podczas okrągłego stołu interesariuszy CEDD (Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów). Jest on wynikiem szczegółowych analiz i dialogu przedstawicieli nauki, biznesu i administracji. Ponadto wytyczne powstały w oparciu o praktyczne doświadczenia, które polegały na przeprowadzeniu serii badań jakości powietrza przy pomocy dronów.

Pilotażowe loty dronami, które badały źródła niskiej emisji, odbyły się m.in. w Katowicach, Krakowie czy Elblągu. W testach uczestniczyli przedstawiciele straży miejskich. Zanim jednak przeprowadzono loty pilotażowe, zaproszono do współpracy ekspertów z dziedziny ochrony środowiska, przedstawicieli branży dronowej, naukowców i samorządowców.

Dokument, który powstał w oparciu o zebrane uwagi i doświadczenia, stanowi jedyną taką publikację w kraju. Dzięki niemu CEDD stał się platformą, dzięki której samorządy mogą uzyskać potrzebną wiedzę i wsparcie w temacie usług dronowych. Wykorzystanie dokumentu przez gminy i miasta, przełoży się na jeszcze skuteczniejsza walkę ze smogiem w skali kraju.

Jedną z głównych przyczyn powstawania smogu w polskich miastach są domowe piece grzewcze, które nie spełniają żadnych norm emisji, a także paliwa niskiej jakości, które są w nich spalane. Skutecznym narzędziem w walce z tym problemem okazały się bezzałogowe statki powietrzne, które mogą być wykorzystywane do wykrywania źródeł spalania i sprawdzania ich składu. Do tej pory jednak miasta nie miały wiedzy jak taką usługę zamówić, gdyż technologia jest świeża i dla niektórych może wydawać się skomplikowana.

Dokument można pobrać TUTAJ

 

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj