Wracam, jak do domu – rozmowa z synem generała Bronisława Prugara-Ketlinga

Piękna muzyka i śpiew to również patriotyzm

ŚWIĘTOWANIE PRZEZ ZASŁUCHANIE

Piękna muzyka i śpiew to również patriotyzmO walorach muzycznych i poziomie artystycznym Mszy św. w oprawie Marka Dzioka nie ma dyskusji. Zdobył uznanie nie tylko w Trepczy i Międzybrodziu, gdzie od kilkunastu już lat zasiada za manuałem organów w niedziele i święta. W świecie muzycznym jego nazwisko mówi wiele; jest szeroko znany w Polsce, zwłaszcza ze swoich uznanych kompozycji.

Oprawa Mszy za Ojczyznę to jego szczególna specjalność. Wykonuje nie tylko znane pieśni, ale również odważnie sięga po klasykę organową, jak choćby „Ave Maria”. Jego muzyka zdaje się przenosić słuchaczy w inną krainę. Oczywiście łatwiej dostrzec jej piękno osobom wyposażonym w słuch muzyczny, ale i „zwykli śmiertelnicy” zauważają, że Marek Dziok swą grą sprawia, że i oni czują „ciary na plecach” – są jakby wprowadzeni w inny świat. Ulega jej również celebrans, który zasłuchany w czasie dziękczynienia głęboko w sercu rozważa na ile jeszcze mieści się w liturgicznej poprawności, której ma być kustoszem.

W najbliższy sobotni wieczór i niedzielę (9 i10 XI) w bliskości Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy na Msze w oprawie muzycznej mistrza Marco. Ten znany kiedyś muzyk rockowy, lider sanockiej formacji muzycznej „Strefa ciszy” mimo upływu czasu przekonuje, że talentów muzycznych otrzymanych od Pana Boga nie zakopał w ogródku, ale wciąż je rozwija. Ciekawe czym nas zaskoczy na bliskie już Boże Narodzenie…

(pr)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj