Internet. Jakie stwarza zagrożenia

Surfując w internecie musimy mieć się na baczności. Lekceważąc niebezpieczeństwa płynące z sieci możemy napytać sobie biedy. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie czyhają na nas niebezpieczeństwa. Siedząc w cichym domu, w wygodnym fotelu mamy złudne poczucie bezpieczeństwa.

Jednak Internet to miejsce, gdzie jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, żeby naprawdę czuć się bezpiecznie w Internecie. Najczęściej jesteśmy narażeni na zainstalowanie sobie wirusa komputerowego które potrafią samodzielnie się replikować i rozsyłać poprzez pocztę do naszych kontaktów, a także trojanów, które tworzą w systemie dziury pozwalające przedostać się innym rodzajom zagrożeń.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą zainfekowanie systemu wirusem?

Są to: samoistne kasowanie danych, rozsyłanie spamu poprzez pocztę elektroniczną, zatrzymanie pracy komputera, przejęcie przez hakera kontroli nad komputerem przez sieć, kradzież: haseł, numerów kart płatniczych, danych osobowych i innych informacji, samoistne wyświetlanie grafik oraz odgrywanie dźwięków, dokonywanie ataków na inne serwery.

Korzystając z Internetu możemy także paść ofiarą hakera. Hakerzy mogą przejąć kontrolę nad naszym komputerem i wykraść nasze dane. Musimy także pamiętać, że dane przechowywane w sieci mogą ulec zniszczeniu lub mogą wpaść w niepowołane ręce np. podczas awarii systemu. Coraz częściej i chętniej przechowujemy dane w chmurach, jest to wygodne a zarazem obarczone pewnym ryzykiem. Często możemy także trafić na fałszywe witryny, np.; banku. Wpisując nasz login czy hasło udostępniamy tym samym nasze konta bankowe złodziejom. Przed korzystaniem z bankowości elektronicznej sprawdzajmy dokładnie wygląd witryny, nie podawajmy swoim haseł bez dokładnego sprawdzenia czy dobrze się logujemy.

Jak można zminimalizować ryzyko przestępstw na jakie naraża nas Internet?

Należy:

– zainstalować program antywirusowy (pozwala on namierzyć, rozpoznać i usunąć szkodliwe oprogramowanie. Istnieje wiele darmowych antywirusów, m.in. Avast!, Free Antivirus
i Comodo Antivirus)

– zainstalować zaporę sieciową (jej zadaniem jest uniemożliwienie wirusom przedostania się do Twojego komputera; jest niezbędna, gdy jesteś podłączony do internetu)

– regularnie skanować dysk (pomoże to w porę zauważyć ewentualne nieprawidłowości)

– regularnie aktualizować oprogramowanie (nowsze wersje są bezpieczniejsze)

– nie otwieraj załączników mailowych od nieznanych nadawców i nie klikaj w podejrzane linki (mogą kryć się w nich wirusy, tzw. konie trojańskie)

– pliki ściągaj tylko z legalnych i zaufanych stron

– nie zapamiętuj haseł w przeglądarce, to problem gdy np. telefon dostanie się w niepowołane ręce.

Artykuł przygotowany w ramach projektu pn. „Wiem. Reaguję. Przeciwdziałam!” realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Dolina Sanu. Zadanie współfinansowane przez ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.