Inwestuj w Sanok - I Sanockie Forum Gospodarcze

Inwestuj w Sanok – I Sanockie Forum Gospodarcze

I Sanockie Forum zgromadziło przedstawicieli parlamentarzystów, który reprezentowali poseł na Sejm RM Adam Śnieżek i reprezentujący Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcę – Jerzy Adamski, list posła na Sejm Piotra Babinetza odczytał prowadzący forum, przedstawiciele największych sanockich przedsiębiorców, reprezentanci samorządów w tym starosta sanocki Stanisław Chęć, burmistrz Humennego – miasta partnerskiego Sanoka wraz z delegacją Milos Mericko, burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński, wójtowie gmin ościennych, dyrektorzy sanockich szkół średnich wraz z delegacjami uczniów. Wszystkich przybyłych powitał i moderował Forum Wojciech Pajestka Rzecznik Prasowy Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, która była współorganizatorem forum.

Inwestuj w Sanok - I Sanockie Forum GospodarczeInicjator forum – burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski rozpoczął forum prezentacją pt. Inwestuj w Sanok. W swoim przemówieniu prezentował potencjał Sanoka w oparciu o funkcjonujący na terenie miasta przemysł i spuściznę kulturową, na której powinna rozwijać się turystyka. Swoje przemyślenia przedstawił na podstawie raportu Ministerstwa Rozwoju i Turystyki, według którego obszarem do zagospodarowania jest transport publiczny, wypracowanie strategii, by zatrzymać w Sanoku studiującą i uczącą się młodzież. Środek ciężkości powinien być położony na wzmożoną współpracę pomiędzy sektorem samorządowym, przedsiębiorcami i przedstawicielami szkolnictwa. Z jednej strony Sanok ma potencjał, z drugiej są obszary wymagające poprawy.

Inwestuj w Sanok - I Sanockie Forum GospodarczeI Sanockie Forum Gospodarcze było okazją, by zaprezentować i wyróżnić osoby, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, które mają odwagę sięgać po nowoczesne rozwiązania, dzięki czemu kierowane przez nie instytucje i firmy są pozytywnie postrzegane nie tylko w regionie, ale także daleko poza jego granicami. Tytułami Lider Przedsiębiorczości zostali wyróżnieni: rektor Uczelni Państwowej im. Jana Grodka dr hab. Elżbieta Cipora, prof. uczelni, Józef Leśniak, prezes firmy Automet i Ryszard Ziarko, prezes firmy Ciarko. Ceremonii rozdania nagród towarzyszył występ Młodzieżowej Orkiestry Avanti pod dyrekcją Grzegorza Maliwieckiego.

Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny pn. „Jak wykształcić, pozyskać i zatrzymać pracownika” z udziałem wyróżnionych tytułem Lider Przedsiębiorczości firm oraz dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasza Czopa, sekretarza Urzędu Miasta Rzeszowa Marcina Stopy. Dyskusja toczyła się też wokół zagadnień związanych ze wspieraniem firm ich funkcjonowaniem i rozwojem. Szukano źródeł informacji na temat ciekawych rozwiązań biznesowych, technologicznych, które mogłyby ułatwić funkcjonowanie firm na terenie miasta.

Prelekcje rozpoczął dyrektor WUP Tomasz Czop, referatem nt. poszukiwania pracowników wśród Ukraińców. Dawid Adamski dyrektor Biura Promocji i Marketingu RARR przedstawił możliwości wsparcia dla przedsiębiorców przez RARR, zaś Grzegorz Puć opowiedział o możliwościach skorzystania z Funduszy Pożyczkowych RARR. Natalia Ożóg radca prawny, przedstawiła aspekty prawne zatrudniania pracownika z Ukrainy. Dr Marek Żołdak prezes zarządu Dom Brokerski przedstawił, z jakich benefitów najchętniej korzystają pracownicy. Nowoczesne oferty banku dla przedsiębiorców oraz uczniów przedstawił Witold Jawor – kierownik Zespołu Bankowości Detalicznej Banku Pekao S.A. Natomiast o wdrożeniu dyrektywy PSD II w systemach Bankowości Internetowej słuchacze dowiedzieli się z przemówienia Andrzeja Dubisa – dyrektora Departamentu Informatyki PBS. Na koniec głos zabrali Bogusław Kmieć prezes oraz Bogusław Połdiak dyrektor Regionalnej Izby Gospodarczej, którzy opowiedzieli o usługach szkoleniowych dla przedsiębiorstw i pracowników.

Równolegle do trwającego forum, przedstawiciele dwudziestu firm, instytucji zaprezentowali swoją działalność na wystawionych stoiskach. Zainteresowani mogli zapoznać się z asortymentem oferowanym przez przedsiębiorców, dowiedzieć się o aktualnych ofertach pracy, wymienić się doświadczeniami.

Forum zakończyły dyskusje kuluarowe. Pomysłodawcy tego wydarzenia wyrażają nadzieję, że I Forum przerodzi się w trwały program rozwoju przedsiębiorczości na ziemi sanockiej, przyczyni się do pozyskania inwestorów i usprawni funkcjonowanie firm, a przede wszystkim zaowocuje kolejnymi edycjami Forów. W przyszłym roku ponownie spotkamy się na II Sanockim Forum Gospodarczym.

Inwestuj w Sanok - I Sanockie Forum GospodarczePatronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Rzeszów, TV Obiektyw, Polskie Radio Rzeszów, KORSO.PL, Tygodnik Sanocki. Forum odbyło się dzięki wsparciu finansowemu Domu Brokerskiego Vector, Kancelarii Prawnej Axelo, Banku PEKAO S.A., Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, Regionalnej Izby Gospodarczej w Sanoku, Automet Group Sp. z o.o., Sp. k. Organizatorzy składają podziękowania wszystkim partnerom Forum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj