Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych - to dobre rozwiązanie

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych – to dobre rozwiązanie?

Osoby, które posiadają więcej niż jedno zobowiązanie finansowe, mogą skorzystać z ich konsolidacji. Pozwoli to na regulowanie wszystkich dotychczasowych należności w jednej racie. Czym dokładnie charakteryzuje się kredyt konsolidacyjny i kiedy warto po niego sięgnąć?

 

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny zwany też konsolidacją kredytów przeznaczony jest na spłatę całości bądź wybranej części zobowiązań finansowych. W praktyce oznacza to, że nie musimy łączyć wszystkich spłat w jedną, możemy wybrać, które raty chcemy skonsolidować. Jeśli chodzi o samą istotę kredytu konsolidacyjnego, to działa on bardzo podobnie jak każdy inny produkt kredytowy. Oznacza to więc, że wymaga podpisania umowy z bankiem, jest oprocentowany i wiąże się z koniecznością regulowania rat. Główna różnica sprowadza się do faktu, że pożyczone środki trafiają od razu na konto instytucji, w której zaciągnęliśmy pożyczkę. To bank udzielający kredytu konsolidacyjnego jest bowiem głównym wierzycielem klienta. Nie ma zatem takiej możliwości, aby środki finansowe pojawiły się na koncie klienta. 

Konsolidacja kredytu – kiedy się na nią zdecydować?


Jeśli spłacasz więcej niż jeden kredyt, to zapewne odczuwasz związane z tym niedogodności. Jest ich tym więcej, im więcej zobowiązań finansowych podjąłeś. Niekiedy łatwo się pogubić w terminach spłat poszczególnych pożyczek, co może doprowadzić do pominięcia jednej z nich. Konsekwencje takiego zdarzenia okazują się jednak bardzo poważne – rosnące odsetki, a nawet uruchomienie procesu windykacyjnego. A wszystko przez pomyłkę. Na szczęście można jej uniknąć. Wystarczy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych. Wówczas wszystkie raty złączone zostaną w jedną, a spłata należności na czas stanie się obowiązkiem banku, w którym podpiszemy umowę. Co istotne łączna rata może okazać się nawet mniejsza niż suma dotychczasowych rat. 

Kredyt konsolidacyjny jest zatem dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy spłacamy naraz przynajmniej 2-3 pożyczki. Nie muszą to być wyłącznie kredytowe bankowe, ale również bieżące zadłużenia na rachunku czy karcie kredytowej. 

Kredyt konsolidacyjny – czy to się opłaca?

Konsolidacja pożyczek wiąże się najczęściej z wydłużeniem okresu kredytowania. Dla większości osób to jedna z jego głównych zalet, ponieważ w ten sposób można uzyskać mniejszą ratę miesięczną, a tym samym nieco odciążyć budżet domowy. Należy jednak pamiętać, że w ten sposób pożyczka spłacana będzie znacznie dłużej. Kredyt konsolidacyjny to zatem dobre rozwiązanie, gdy nie radzimy sobie ze spłatą dotychczasowych zobowiązań i chcemy zmniejszyć wysokość comiesięcznych rat. 

Kredyt konsolidacyjny – kto może korzystać?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy przeznaczony dla osób zadłużonych. Należy mieć jednak na względzie, że nie zostanie przyznany każdemu. Wymaga bowiem posiadania zdolność kredytowej. Bank sprawdzi zatem wysokość naszych dotychczasowych zadłużeń, a także zarobków i na ich podstawie zdecyduje, czy możemy skorzystać z konsolidacji. Co więcej, konsolidacja nie jest zazwyczaj możliwa w przypadku chwilówek bądź pożyczek zaciągniętych w instytucjach pozabankowych. Ponadto, nie można objąć konsolidacją zadłużeń, w przypadku których miały miejsca opóźnienia w spłacie. Trudności z jej pozyskaniem będą mieć osoby wpisane w bazę dłużników. 

Kredytobiorcy skorzystać mogą również ze szczególnego rodzaju kredytu konsolidacyjnego, czy wariantu hipotecznego. Konsolidacja zabezpieczona zostaje wówczas nieruchomością, której jesteśmy właścicielami. Takie rozwiązanie pozwala na skorzystanie w długiego okresu spłaty, które sięgać może nawet ok 30-35 lat. Zdecydowana większość kredytobiorców decyduje się jednak na kredyt konsolidacyjny gotówkowy.

Zanim zdecydujemy się na konsolidację kredytu, należy zapoznać się z jej szczegółowymi warunkami. Kluczowe znaczenia ma zwłaszcza wysokość oprocentowania oraz wszelkie opłaty dodatkowe. Warto szukać ofert, w których banki rezygnują z pobierania opłaty prowizyjnej.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj